На питање да ли је след последњих догађаја у региону - од увођења приштинских такси, протеста у Бањалуци, изјава Едија Раме о отварању граница, критикама из Подгорице и Сарајева на рачун Србије - случајан или се у томе може видети политика која је генерисана из неког страног центра моћи, Пророковић одговара да не види велику координацију “са стране”, али, додаје, то не значи да је неће ни бити.
“Мислим да је ово тек почетак”, рекао је Пророковић.
Став да се Балкан налази на својеврсној прекретници појашњава тиме да је концепт евроинтеграција пропао, а да се о могућим алтернативама досадашњим стратешким опредељењима балканских држава није ни разоварало, нити се о томе размишљало.
Примера ради, наводи да код Албанца сазрева свест да треба да крену у интеграције њиховог “етно простора” и додаје да ће се наредних месеци или година видети колико то подржавају њихови западни спонзори.
“Такође, социјално-економски амбијент у региону је катастрофаналан и због тога треба очекивати низ протеста, криза, различитих врста изражавања незадовољтсва грађана. Све у свему, регион очекује турбулентно време у 2019. години”, сматра Пророковић.
Кад је реч о Србији, односно кључном питању, питању Косова и Метохије, Пророковић не верује да ће бити постигнут договор, јер се Србији, како каже, ни не нуди договор, него предаја Косова.
Пророковић сматра и да више није одржива политика сарадње и са истоком и са западом, те да ће власт морати да се определи у једном тренутку, да каже шта је конкретан план, како види даље функционисање КиМ и решавање тог питања, а на крају крајева и како види функционисање Србије у случају замрзнутог конфликта, а онда о томе да се поведе расправа у јавности.
Прочитајте ОВДЕ ко је српски адут кога шаље Трамп а тиче се Косова.
Извор: Танјуг