„Показујући сарказам и ароганцију према венецуеланском народу, Сједињене Америчке Државе припремају војну инвазију на независну државу. Пребацивање америчких снага за специјалне операције у Порторико, искрцавање америчких снага у Колумбији и друге чињенице јасно указују на то да Пентагон појачава трупе у региону како их би ангажовао у збацивању легално изабраног актуелног председника (Николаса) Мадура“, рекао је Патрушев у интервјуу за лист „Аргументи и факти“.
Он је истакао да је тешка хуманитарна ситуација у Венецуели, на коју се позивају Сједињене Америчке Државе, управо изазвана америчким санкцијама и ембаргом.
„И у тим условима се намеће хуманитарна помоћ. При томе се претпоставља да ће она бити одбијена“, додао је Патрушев.
Он сматра да Венецуела одбија да прими хуманитарну помоћ коју јој намеће Америка зато што схвата да Вашингтон спрема да свргне легално изабраног председника Мадура.
„И народ Венецуеле то добро схвата. Одатле и таква реакција, одбијање да се прихвати товар од земље-агресора и подршка свом председнику“, рекао је Патрушев.
Сједињене Америчке Државе су Русији предложиле одржавање одвојених консултација о Венецуели, али их саме под измишљеним изговором избегавају, додао је Патрушев.
„Можемо додати и да су Американци понудили да одржимо одвојене консултације о проблему Венецуеле. Ми смо се сложили. Међутим, након тога измишљајући изговоре они избегавају одржавање састанка и сваки пут одгађају договорене датуме“, објаснио је Патрушев.
Говорећи о сарадњи Москве и Вашингтона у области сајбер-безбедности, Патрушев је навео да је Русија спремна да сарађује са Сједињеним Америчким Државама по питању сајбер-безбедности, уколико од њих добије контрапонуду и види стварну забринутост за решавање постојећих проблема.
Он је подсетио да је Русија у више наврата изражавала спремност да сарађује са Сједињеним Америчким Државама и другим западним земљама у области информационе безбедности. Међутим, данас је сарадња обустављена.
„Сједињене Америчке Државе, које су почетком 2018. године предложиле да се разговара о нагомиланим проблемима у тој области, саме су прекинуле одржавање руско-америчких међуминистарских консултација и нису послале своју делегацију у Женеву“, додао је секретар Савета безбедности Русије.
Крајем јануара венецуеланска опозиција покушала је да изврши државни удар, а председник Парламента Хуан Гваидо прогласио се за привременог председника. Тај корак подржале су Сједињене Америчке Државе и више од 20 других земаља.
Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“. Лидера Венецуеле Николаса Мадура као легитимног председника подржавају Русија, Кина, Мексико, Турска, Индонезија и низ других земаља.
Прочитајте ОВДЕ шта то Американци подваљују Венецуели.
Извор: rs.sputniknews. com