Вулканско острво се појавило пре три године у океану који окружује острвску државу Тонгу, а спада у један од три новонастала острва која су једина у последњих 150 година преживела дуже од неколико месеци.
Физичар и геолог Ден Слејбек из НАСА Центра за свемирске летове Годард годинама је планирао да посети ту удаљену локацију јер научници још увек немају довољно информација о томе како се и зашто формирају нова острва.
Стога је НАСА научни тим посетио то острво у октобру прошле године, након што га је претходно проучавао користећи се само сателитским снимцима, а на страницама НАСА појавио се занимљив блог о искуству научника приликом те посете.
Вулканско острво појавио се 2015. године и нема званичног назива. Понекад се назива Хунга Тонга-Хунга Ха'апаи тј. именима суседних острва.
Слејбек и његов тим стигли су на тло које је на сателитским снимцима изгледало као црна, пешчана плажа, али заправо се радило о шљунку величине грашка по ком је било јако болно за ходање.
Вегетација на острву је почела да се шири, а сова кукувија, као и стотине морских птица, почела је градити своје гнездо. Светло и лепљиво блато које се простирало на острву збунило је научнике јер нису могли да схвате како је настало.
"На сателитским снимцима видите материјал светле боје", рекао је Слејбек. "Ради се о блату, о светлом блату које је врло лепљиво. Стога, мада смо га видели својим властитим очима, нисмо знали о чему се заправо ради. Још увек не знамо како је настало то блато јер се не ради о пепелу".
Научници су прикупили узорке стена за анализу минерала, а помоћу дрона и прецизног ГПС уређаја мерили су висину острва. С тим подацима, креираће 3Д карту новонасталог острва у високој резолуцији, а Слејбек и његове колеге намеравају да се следеће године поновно врате на острво и наставе са истраживањем
Према првим проценама, острво би могло преживети и до 30 година, пре него што подлегне снази океана.
Прочитајте ОВДЕзашто су научници у шоку а реч је о Антарктику.
Извор: Index. hr