Најновије

РУСИ ПОСЛАЛИ МИЛОШЕВИЋУ С-300, АЛИ ЈЕ СВЕ СТОПИРАО ОВАЈ ЧОВЕК: Годинама највећа тајна Србије током бомбардовања!

Та 1999. година била је тешка за Србију, бомбе су падале, држава под ембаргом, недостајало је хране, нафте, али и оружја. Баш тако је, веровали или не Русија покушала да "дотури" чувени С-300 Слободану Милошевићу, али је Виктор Орбан стопирао читаву ствар!

С-300 (Фото: Јутјуб)

Не, ово није још једна од теорија завера из чувене саге: "Руси су нама дали с - 300". Није ни текст русофилски, већ је реч о стварном догађају који се одвио горе поменуте црне године за Србију.

О том догађају својевремено је писао и британски "Гардијан", а сложићете се они не пишу о теоријама завера. Чак је и Њујорк тајмс пренео ту вест, али у Србији је била забрањена.

Наиме, две недеље након почетка бомбардовања СРЈ од стране НАТО пакта, Русија и Бјелорусија су одлучиле да у Југославију пошаљу конвој од 73 камиона хуманитарне помоћи, лекова, хране и играчки (тако је бар писало у званичним извештајима Кремља).

Пре слања овог конвоја Москва се званично обратила властима Мађарске која је само неколико дана пре бомбардовања постала чланица НАТО савеза са премијером Виктором Орбаном на челу. Према неким теоријама завера учлањење Мађарске у НАТО је учињено стратешки и управо због бомбардовања Југославије 1999.

Виктор Орбан је одобрио пролаз хуманитарног конвоја преко мађарске у Србију, али је баш у тренутку када је он стигао до граничног прелаза Зохоњ између Мађарске и Украјине заустављен.

Према званичним верзијама конвој су зауставили гранични полицајци због 5 камиона типа "Камаз" и због камиона са нафтом за које су проценили да их има више него што је конвоју потребно за његово кретање.

У то време на снази је био ембарго на увоз нафтних деривата и војне опреме у Југославију.

Одмах након овога медијима се обратио тадашњи министар за ванредне ситуације Русије, Сергеј Шојгу који је рекао да су у првобитном захтеву тачно навели колико камиона креће за Југославију и са којом наменом, за шта су и добили одобрење, што су Мађарске власти тада оповргле уз објашњење да није било све наведено.

Министар Шојгу одлетео је тада у Будимпешту и договорио са властима Мађарске да се дозволи пролаз конвоју, али из њега је било избачено 5 камиона типа "Камаз" и 4 камиона са нафтом од укупно 8.

Ова четири камиона са нафтом којима се дозвољава пролаз пуштени су али у пратњи два мађарска војника, јер су од 75 камиона Мађари претпоставили да се садржај и намена пола ових камиона са хуманитарном помоћи може користити и у војне сврхе.

Поред тога договор је предвиђао да мађарски полицајци испрате конвој до Југославије и обезбеде да се сви камиони и врате, али до овога није дошло, јер су власти Југославије забраниле улазак мађарским војницима на своју територију.

Према писању медија у заустављеним камионима били су делови за склапање система С-300. Званичници НАТО оптужили су тада Русију и Бориса Јељцина за кршење ембарга на наоружање.

Било како било, један од најбољих ракетних система ПВО никада није стигао у Србију.

Учешће такозване „војске Косова“ на НАТО војним вежбама у Хрватској је наставак политике коју западни центри моћи већ годинама спроводе према Западном Балкану, а поготово према Србији. Прочитајте ОВДЕ још детаља.

Извор: espreso. rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА