“Ако Сједињене Државе желе преговоре, остављамо им отворена врата. Али ако желе рат, онда смо спремни”, рекао је Фенг на међународној конференцији у Сингапуру о безбедносним питањима у азијско-пацифичкој регији.
Како је истакао, историја билатералних односа је “научила две земље да узајамно сукобљавање увек штети и једнима и другима”.
“Упркос свим успонима и падовима, односи између Кине и Сједињених Држава стално расту”, рекао је министар.
Према генералу Фенгу, Пекинг очекује да са Вашингтоном ради на темељу начела узајамне користи и несукобљавања.
Кинески министар одбране је критиковао Сједињене Државе и због подршке независности Тајвану, као и због поморских операција у спорном Јужнокинеском мору, али је додао како би сукоб или рат између две земље био катастрофа.
У говору на азијској конференцији о безбедности у Сингапуру, генерал Веј је рекао “како ће се Кина до краја борити против свакога ко покуша да подели Кину и Тајван, што Пекинг сматра агресивним радњама над својом сувереном територијом”.
Сједињене Државе попут већине земаља немају званичне везе с Тајваном али је Вашингтон главни извор подршке и оружја за отцепљено кинеско острво. У суботу је амерички министар одбране Патрик Шанахан на истом самиту рекао како Сједињене Државе више неће бити суздржане по питању кинеског понашања у Азији.
САД тврде како у Јужнокинеском мору спроводе патроле обезбеђивања неометане пловидбе тим подручјем. Све ово се догађа за време ескалације трговинског рата између САД-а и Кине.
Истовремено, док је генерал Фенг говорио у Сингапуру, Државни савет НР Кине је објавио званични документ у ком Пекинг сву одговорност за покретање трговинског рата ставља на Сједињене Државе.
“Кина не жели трговински рат, али га се не боји и, ако буде потребно, борићемо се до краја”, каже Бела књига која је објављена на званичним страницама Државног савета и на интернет порталу државне агенције Ксинхуа.
У документу се наглашава да постоје одређене границе и Кина неће доносити компромисе о “темељним питањима за земљу”. Бела књига такође наводи како Кина има довољно ресурса да у случају напетости гарантује здраву кинеску економију.
Раније је Државни савет саопштио да ће Кина ускоро објавити црну листу страних компанија и појединаца који ометају пословање кинеских предузећа и теже некомерцијалним циљевима.
“Кинеска влада ће приликом одлучивања хоће ли укључити компанију или појединца на попис непоузданих субјеката узети у обзир четири главна фактора”, саопштила је канцеларија за међународне уговоре правне службе Министарства трговине Кине. Али, медијима није речено која су то четири главна фактора.
Два више него јасна упозорења од стране кинеског министарства одбране и министарства трговине долазе након изјаве америчког министра одбране Патрика Шанахана да је понашање Кине “неразумно”.
Сједињене Државе неће игнорисати опасно понашање Кине у азијско-пацифичкој регији, изјавио је амерички министар одбране Патрик Шанахан на годишњем азијском самиту о безбедности у Сингапуру.
Челник Пентагона је изјавио како се не слаже да се кибернетички напади спроводе без знања званичног Пекинга и да кинеске власти подстичу крађу интелектуалног власништва. Према његовим речима, Кина наставља пројекат повећања војне моћи изван својих граница, стварањем вештачких острва у Јужнокинеском мору и изградњом војних објеката на тим острвима, како би потврдила суверенитет над територијама која, као кинеска, нису призната међународним правом.
Председник одбора за оружане снаге америчког Заступничког дома, Адам Смит, који учествује на форуму у Сингапуру, рекао је да Кинези у одређеној мери “претерују” у својим акцијама у регији.
“Многи их сматрају регионалним” хулиганом. Нападали су насељена подручја у многим случајевима и те државе су се обратиле за помоћ Сједињеним Државама”, рекао је Смит, не наводећи о којим државама је реч.
Тајван званично није смео да назове државом, јер је Трамп ипак одлучио да ће, иако само декларативно, поштовати политику “једне Кине”. Колико је познато, Јапан је под окупацијом и америчка војска тамо долази и одлази по властитој вољи, док остале земље нису тражиле помоћ Вашингтона.
Током конференције амерички савезници су изразили забринутост због растућих напетости између Вашингтона и Пекинга. Као што је изјавио представник једне од земаља, ако Сједињене Државе и Кина не успеју да се усагласе, то би могло довести до уништења система модерног светског поретка.
Убијен генерал, командант дивизије специјалних снага САА. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: logicno.com/ Саша Ф.