Најновије

АМЕРИКА НЕМОЋНА: САД нема одбрану од руског и кинеског суперсоничног оружја (ВИДЕО)

САД тренутно не располажу никаквом одбраном од хиперзвучног оружја које паралелно развијају Русија и Кина, а упркос огромним средствима које Пентагон издваја у те сврхе, први системи одбране од таквих ракета у арсеналу америчке војске могли би да се појаве тек средином 2020. године, пише лист „Форбс“.

Илустрација (Фото: Јутјуб)

Како наводи аутор чланка, у сталној конкуренцији између офанзивног и дефанзивног наоружања, са циљем да се оствари војна доминација, примат увек има нападачко оружје, а тренутно и Русија и Кина развијају управо такво наоружање које Америка — нема.

Примера ради, наводи лист, Русија тренутно тестира најновију хиперзвучну крстарећу ракету „циркон“, која је у стању да развије брзину од чак 9.500 километара на час, а поред тога тестира се још једна ракета далеког домета која је у стању да развије брзину од 1,6 километара у секунди. Оба та пројектила у стању су да носе нуклеарне бојеве главе.

Поред невероватне брзине коју може да развије након лансирања, постоји још један „детаљ“ који ту ракету сврстава у једно од најопаснијих наоружања — у стању је да лети на таквој висини, да ниједан актуелни ПВО систем није у стању да је открије.

Поред тога, та ракета, за разлику од класичних балистичких пројектила, има могућност маневрисања, самим тим није могуће предвидети њену трајекторију лета, а поред тога, током лета окружена је врућом плазмом која упија све радио таласе и чини је невидљивом за радаре, те ју је могуће приметити искључиво инфрацрвеним сензорима.

Према сазнањима америчких обавештајних служби, „циркон“ би требало да се појави у арсеналу руске морнарице у блиској будућности, управо зато хиперзвучно оружје и представља највећи изазов у мандату америчког председника Доналда Трампа, оцењује аутор.

С тим у вези, представници водеће америчке компаније која се бави развојем противваздушних система „Локид Мартин“ тврде да је могуће модернизовати постојеће системе како би се осигурала заштита од хиперзвучног оружја, али за те сврхе још нису издвојена никаква средства, објашњава „Форбс“, .

Међутим, ни то није довољно, упозорава аутор чланка, јер да би се осигурала одбрана од таквих ракета неопходно је да команда тачно зна трајекторију лета ракете, у супротном било каква одбрана постаје бескорисна. А поред традиционалних сателитских система, Америци ће бити потребна и нова генерација ракета-пресретача, као и потпуно аутоматизовани систем вођења борби, јер у случају напада хиперзвучним ракетама одговор мора бити муњевит.

Амерички лист додаје и да је рад у том правцу већ покренут, додуше у тајности, а поред „Локид Мартина“ у развој тих одбрамбених система наоружања укључен је и „Рајтион“.

Зашто Трамп не може да бриљира у мисији која је њему "додељена" и какву улогу у свему има Путин прочитајте ОВДЕ.

Извор: rs.sputniknews. com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА