Вашингтон који више није везан кључним Споразумом, након што га је једнострано напустио, недавно је тестирао копнену верзију своје крстареће ракете "Томахавк".
У петак је председник Владимир Путин рекао да се не залаже за свеопшту трку у наоружању, али је наредио војсци да процени и пронађе реципрочне одговоре. Стога, шта Русија онда вероватно има на располагању како би се супротставила новонасталој претњи?
Виктор Мураховски, војни аналитичар и официр у пензији, подсећа да је постоји низ оружја чије су способности намерно смањене да би се испунили захтеви из Споразума, а којим су забрањене ракете домета од 500 до 1000 км (кратког домета) и од 1.000 до 5.500 км (средњег домета).
„Постојећи руски систем `Искандер`, који користе ракетне снаге наших копнених трупа, имао је ограничење домета [према Споразуму]“, рекао је он за РТ. Његов домет је „вештачки смањен на испод 500 км, односно на 480 км, да будемо прецизнији. Сада, када нестану препреке, ништа не спречава наше дизајнере оружја да оживе своје технолошке основе“.
То би у суштини значило да се домет пројектила може повећати.
Михаил Ходаренок, пензионисани пуковник снага ПВО, каже да би Русија такође могла да покуша да обнови тактичке ракетне јединице које су се раније расформирале у оквиру Споразума.
"На пример, биће постављено неколико ракетних бригада наоружаних крстарећим ракетама на копну и цела ствар неће премашити постојећи војни буџет", каже Ходанерок.
Војни експерт такође верује да би Москва ускоро могла да избаци крстареће ракете сличне "Томахавку". Највјероватнији кандидат је поморска ракета "Калибар-НК", која се већ користила у борби против терориста у Сирији.
„Поред тога Русија ће у блиској будућности обелоданити о новом ракетном систему са крстарећим ракетама копненог базирања“, додаје Ходанерок.
Друга опција би могао бити систем "Клуб", који је првенствено направљен као бродски контејнер, а који се може поставити на камион, воз или брод и да се неприметно превезе. Као и Искандер, његов домет је смањен на 300 км, а његова носивост на 500 кг због ограничења из Споразума, рекао је Мураховски за РТ.
Комбиновање модерног наоружања и неких доказаних технологија такође може помоћи. Овде, рекао је Мураховски, можемо се подсетити на пример како се Русија супротставила повлачењу САД-а из Споразума о антибалистичким ракетама 2002. године.
Москва је дизајнирала и усвојила јединствени хиперзвучни борбени систем "Авангард", а који је „постављен на старомодну совјетску ракету, УР-100 [такође познату као РС-18А]“.
То решење омогућило је Русији да „ресетује све напоре САД-а уложене у балистичке ракетне системе као што су ТХААД или Еџис“, а однос између руских и америчких улагања био је 1: 1000, рекао је Мураховски.
Прочитајте ОВДЕ шта је за Дојче Веле немогућа мисија.
Извор: vostok. rs