Лидер Самоопредељенка (ЛВВ), Аљбин Курти, од конституисања косовске скупштине, 26. децембра, није поступио по чак четири позива косовског председника, Хашима Тачија, да именује кандидата за мандатара будуће косовске владе, чиме би се отпочео процес формирања нове владе тзв. Косова.
Политички представници на КиМ до сада су били уздржани када је у питању коментарисање Куртијевог одлагања да као лидер победничке партије на изборима именује мандатара, али се огласио лидер ААК Рамуш Харадинај.
Он позива Куртија да изнесе свој план – била то техничка влада, нова влада или нови избори – и упозорава да нешто мора бити решено јер “Тзв. Косово више овако не може“.
“Не говорим то да бих затекао Куртија, јер је тзв, Косово то које је затечено. Погледајте како све тече, влада је у кризи јер не може да испуњава задатке. Ја сам у обавези ово да кажем, јер, као премијер, то знам најбоље. И поручујем господину Куртију да није добро каснити. Молим те, не одлажи више, или формирај већину или дај епилог целој ситуацији“, рекао је Харадинај.
Курти је најпре 27. децембра одбио три позива Тачија да дође на консултативни састанак и предложи име мандатара који Тачи треба формално да именује декретом, да би потом сам одабрао датум и време састанка – 6. јануар. Међутим, ни на том састанку, Курти није поступио по очекивањима и Тачију је саопштио да ће име мандатара бити одређено на седници председништва ЛВВ и накнадно јављено Тачију.
Председништво ЛВВ састало се већ сутрадан, али ова партија, која је у предизборној кампањи истицала управо Куртија као свог кандидата за премијера, ни тада није одлучила које име да предложи Тачију, већ су му поручили да ће му послати званично писмо “у наредним данима“.
За све то време, органи ЛВВ састали су се више пута, а имали су и три састанка о преговорима о коалицији са ЛДК, сваки је прошао без конкретног договора.
Хашим Тачи је у петак у званичном писму још једном подсетио Куртија на обећање од 6. јануара да ће име мандатара послати “у наредних неколико дана“ са упозорењем да одбијање именовања мандатара може да се протумачи и као одбијање функције, у ком случају су Тачију на располагању други, уставом предвиђени кораци, а то је нуђење функције другој особи.
“Држати се позиције у име бесконачних преговора није мудар потез. Он мора бити одговоран. Ја ни на који начин нисам заинтересована страна у тим процесима, али као неко ко је одговоран за управљање, видим последице које тзв. Косово трпи“, наводи Харадинај.
Прочитајте ОВДЕ ко су Куртијеви кандидати за министре у влади тзв. Косова.
Извор: Косев