Најновије

ЗАПАД ЋЕ СВЕ УРАДИТИ ДА СЕ РАТ НАСТАВИ: Руска резолуција о помоћи Сирији блокирана у СБ УН

Савет безбедности Уједињених нација није подржао нацрт резолуције који је предложила Русија, а којим се предлаже да се остави само један погранични прелаз на сиријској граници за доставу хуманитарне помоћи, изјавио је председавајући Саветом, стални представник Немачке Кристоф Хојсген.

Савет безбедности Уједињених нација (Фото: РИА)

„За резолуцију су гласала четири члана Савета безбедности, а против је било седам, уздржано четири. Резолуција није усвојена, јер није добила потребан број гласова“, рекао је он.

Да би се резолуција усвојила, неопходно је да добије девет гласова од 15.

У уторак су Русија и Кина наложиле вето на нацрт резолуције Немачке и Белгије, којом би се рад два погранична прелаза на граници Сирије и Турске за испоруку хуманитарне помоћи у Сирију продужио на годину дана. Русија је уместо тога предложила свој нацрт резолуције.

У нацрту руске резолуције наводи се да је механизам испоруке хуманитарне помоћи формиран као привремена мера 2014. године. Сагласно тексту, СБ УН позива све стране да обезбеде поуздану хуманитарну помоћ Сирији 2020. године.

У резолуцији се наводи да СБ УН налаже да се продужи рад пограничног прелаза „Баб ел Хава“ на шест месеци, то јест до 10. јануара 2021. године.

Такође се наводи да СБ УН изражава озбиљну забринутост због хуманитарне ситуације у Сирији, што је повезано са негативним утицајем једностраних мера против Дамаска. 

Поред тога, СБ УН тражи од генералног секретара организације да представи извештај о директном и индиректном утицају једностраних мера које су уведене Сирији на њен социјално-економски положај и хуманитарне доставе из иностранства.

Извештај, који треба доставити најкасније до 31. августа, такође треба да садржи анализу утицаја принудних мера на економску и хуманитарну сарадњу између владе Сирије и држава-чланица УН-а.

Режим поједностављене испоруке хуманитарне и медицинске помоћи у Сирију из суседних држава, првенствено преко границе са Турском, преко линије фронта и пограничних прелаза, на снази је од јула 2014. године. Тај механизам се сваке године продужава. У оквиру њега, хуманитарне институције УН и њихови партнери имали су право да користе маршруте преко линије сукоба и пограничне прелазе Баб ел Салам, Баб ел Хава, Ел Јарубија и Ел Рамта. Почетком јануара Савет безбедности УН усвојио је резолуцију Белгије и Немачке о продужењу механизма на пола године, а број прелаза на границама смањен је са четири на два. Према мишљењу руске стране, нема потребе за још два погранична прелаза, јер се ситуација на терену променила – сиријске власти ставиле су под контролу територије које су раније држали терористи и у могућности су да тамо саме достављају хуманитарну помоћ. Смањење броја пограничних прелаза не одговара западним партнерима у СБ УН.

Да ли ће Израел напасти Иран, прочитајтеОВДЕ шта каже бивши шеф Мосада!

Извор: rs.sputniknews. com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА