Како се наводи у тужби у коју је Форбес Србија имао увид, Делта Холдинг је трпео штету због притварања Мишковића који је у том тренутку био запослени и председник борда директора овог привредног друштва, пише Форбес Србија.
Власник Делте приведен је 12. децембра 2012. заједно са сином Марком (и власником Нибенс групе Милом Ђурашковићем) због наводних злоупотреба у пословању приватизованих предузећа за путеве. Одређен му је притвор и продужаван више пута. Једно од продужења потврдио је Апелациони суд у марту 2013. године.
Четири месеца касније, односно 19. јула, Виши суд дозволио је да се притвор замени полагањем јемства како би Мишковић изашао на слободу. Делта је експресно реаговала и то учинила три дана касније.
Да би свом првом човеку омогућили излазак из притвора, Делта Холдинг је по инструкцији суда положио јемство у износу од 12 милиона евра односно 1,36 милијарди динара (тачније 1.363.731.600 динара). Како истичу, то је био једини начин да га „ослободе притвора“ како би се омогућило несметано пословање и спречавање штете Делта Холдингу и повезаним компанијама.
Међутим, до обрта долази у новембру исте године када је Уставни суд пресудио да је продужењем повређено право Мишковића на ограничено трајање притвора. Уставни суд је и 2016. утврдио да су повређена права првог човека Делте гарантована чланом 31 Устава који регулише трајање притвора.
У тужби се наводи да две одлуке показују да је притвор био противуставан и незаконит. Како је такав притвор замењен јемством, сматрају да је и мера полагања јемства неуставна и незаконита.
У притвору 223 дана
Након овога следи и доношење пресуде Вишег суда у јуну 2016. године, потом и Апелационог суда у септембру 2017. Том пресудом је Мишковић ослобођен оптужбе за кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица. Тиме је, наводи Делта, укинута првостепена пресуда Вишег суда у делу којим се оглашава кривим за пореску утају у помагању и враћа првостепеном суду на поновно одлучивање.
Следи и пресуда Апелационог суда из децембра 2021. којом је Мишковић ослобођен свих оптужби чиме је „дефинитивно окончан кривични поступак против лица Мирослава Мишковића“.
Делта Холдинг на основу свих ових одлука сматра да није било основа за покретање кривичног поступка против првог човека компаније. Такође, тврде да је био неосновано и незаконито лишен слободе и да је провео у притвору укупно 223 дана.
Додају да је био у притвору „уместо да је све то време био на слободи у својој кући са својом породицом и пријатељима, на послу и свом радном месту…“.
У тужби се истиче да је све време, током трајања кривичног поступка, код државе стајало јемство од 12 милиона евра. С обзиром на то да сматрају да је и оно незаконито депоновано, истичу да је тај новац могао да буде употребљен за пословање и развој Делта Холдинга. Уз то, наступила је „штета која се огледа у умањењу вредности депонованог износа“.
Делта подсећа да је након доношења одлука Уставног суда, тражила у више наврата да се јемство укине. Међутим, то се догодило тек 16. марта 2022. После скоро девет година од полагања, наводи се у тужби.
Новац је Делти враћен у мају исте године.
„Имајући у виду све претходно наведено, тужилац (Делта Холдинг) подноси ову тужбу ради накнаде материјалне штете коју је претрпео незаконитим поступцима органа Републике Србије који су започети неоснованим притварањем лица Мирослава Мишковића, његовим дугим незаконитим боравком у притвору, незаконитим држањем депозита – јемства и другим пратећим актима“, закључује Делта.
Шта тражи Делта?
У тужби се истиче да је причињена материјална штета тужиоцу јер је тзв. „живи“ новац у износу од 12 милиона евра повучен из платног промета и положен и држан незаконито. Мировао је на посебном наменском рачуну од марта 2013. до маја 2022. уместо да је коришћен у пословању. А наступила је штета и у погледу курсних разлика.
Зато Делта сада тражи износ на име затезних камата који је због дужине периода у којем је задржано јемство, нарастао на бројку већу и од самог јемства. А износ који тражи на име затезних камата је 1,46 милијарди динара (тачније 1.461.204.032,83 динара).
Такође, због курсних разлика Делта Холдинг тражи од државе да им исплати додатних 390.651,44 евра. Реч је о курсним разликама за деветогодишњи период у којем је држано јемство. Када је држава 2022. враћала положени новац, то је учинила по курсу из 2013. а не 2022.
Делта Холдинг подсећа у тужби да су у фебруару 2023. поднели предлог за мирно решење спора Државном правобранилаштву које заступа државу.
Како се може прочитати, на овај предлог није ни одговорено. Зато је Делта Холдинг поднео тужбу, пише Форбес Србија.
Иако је тужба поднета у јулу 2023. године, како се може видети на Порталу правосуђа, припремно рочиште је одржано тек у мају ове године.
Рочиште за главну расправу планирано је за 4. новембар. Уколико суд пресуди у корист Делте, одштету ће платити порески обвезници Србије.
Украјинци пробили руску границу на још једном месту!?
Извор: Данас