У почетку је било мало знакова шире подршке демонстрантима, који су кривили корупцију у влади и непотизам за, како кажу, лоше грађевинске радове на недавно реновираном крову. Влада одбацује оптужбе, пише Ројтерс.
Три месеца касније, међутим, демонстрације су прерасле у највећи протестни покрет у Србији последњих година. Уз десетине хиљада наставника, адвоката и других радника, високо организовани студенти заузели су зграде факултета, блокирали аутопутеве и тргове и изазвали политичку кризу.
„Свако од нас је могао да буде под тим кровом“, рекла је Петровић, студенткиња молекуларне биологије на Универзитету у Београду, жаришту протеста, док се спремала да крене на митинг у четвртак.
Премијер Србије Милош Вучевић и министри грађевинарства и трговине су сви поднели оставке због катастрофе, али то није успело да угуши људе који протестују против онога што кажу да је аутократски режим.
Студенти свакодневно протестују и фарбају своје руке у црвено да представљају крв за коју кажу да је на рукама владе.
Пет студената који су разговарали за Ројтерс кажу да је досадашњи успех протеста последица њихове стриктне организације, јасних захтева, свакодневне координације и недостатка хијерархије због чега је влади тешко да циља на лидере. Чак се и портпарол мења свакодневно.
Студенти спавају у универзитетским зградама, живе од донација хране и пића. Предавања су престала. Протестна порука је строго контролисана: да власт мора да ради свој посао како треба и поштено и да се демонстрације неће завршити док то не уради.
Студенти нису позвали на свргавање председника Александра Вучића. Али њихова упорност је створила једну од највећих претњи председниковом дугом држању власти, кажу политички аналитичари.
„Вучић се налази у вероватно најрањивијој позицији од када је његова странка први пут формирала владу 2012. године“, рекао је Марио Бикарски, виши аналитичар за Европу, консултантске компаније Вериск Маплецрофт.
„Перцепција корупције остаје кључно питање за демонстранте, који ће вероватно остати активни док не добију значајне гаранције по том питању.
ПОД ПРИТИСКОМ
Вучић је постао премијер 2014. За председника је изабран 2017. године, што је традиционално церемонијална улога коју је појачао задржавањем утицаја на своју странку СНС.
На њега се на међународном плану гледа као на стратешког играча, с обзиром на историјске везе Србије са Русијом и Западом. Али опозиционе странке и органи за заштиту права оптужују њега и његову странку СНС за подмићивање бирача, гушење слободе медија, насиље над противницима и везе са организованим криминалом.
Вучић и његови савезници демантују ове наводе. Међутим, рејтинг Србије на глобалном индексу корупције Транспаренси интернешенела постепено се погоршавао последњих година. Сада се налази на 105. месту од 180 земаља.
Захтеви студената укључују објављивање докумената везаних за урушавање крова станице; правда за одговорне; одбацивање оптужби против студената који протестују; и већи буџет за високо образовање.
Вучић каже да је испунио те захтеве.
Тужиоци су у децембру подигли оптужницу против 13 људи због урушавања тенде, укључујући бившег министра инфраструктуре, који је негирао одговорност.
„Надам се да ће блокаде престати, оне уништавају нашу економију“, рекао је он у обраћању ове недеље.
Студенти су непоколебљиви.
РАД ЗАЈЕДНО
Ефикасност студената делимично се своди на ремонт њихових сопствених структура. Стари студентски парламент на Универзитету у Београду замењен је пленумима – дневним скупштинама на којима сваки факултет гласа о свом току деловања.
Радне групе се фокусирају на стратегију, донације и безбедност. Универзитети у различитим градовима координирају тако да захтеви остају углавном усклађени.
Ученици су поставили веб страницу на којој су наведене њихове потребе: од пецива и меса до безалкохолних пића и врећа за спавање. Људи свраћају да предају залихе.
Средства такође стижу.
Српски држављанин Ненад Милановић води ИТ компанију у америчком граду Сан Франциску. Помогао је да се успостави веб локација за финансирање студената која је до сада прикупила 73.000 долара.
„Студенти у Србији не треба да брину. Људи их подржавају и увек ће имати довољно новца“, рекао је Милановић телефоном Ројтерсу.
„Они су млади, имају енергију и немају шта да изгубе.
ЕВРОПА ТАЈНО СПРЕМА ПЛАН СЛАЊА ВОЈСКЕ У УКРАЈИНУ: Европске трупе као „гаранти мира“?
Извор: Данас.рс