"Не знам шта би они требало да раде за преговарачким столом. Ако ће да извлаче неке лукаве идеје о замрзавању сукоба, а они сами, по свом обичају и свом карактеру и навикама, имају у виду наставак рата, зашто их онда позивати тамо", рекао је Лавров одговарајући на питање РТ Балкан о Минхенској конференцији.
Он је истакао да је разлог избијања сукоба у Украјини то што су они годинама вршили безакоње, кршили сопствена правила о равноправности и слободе изражавања мишљења.
Министар спољних послова Русије је истакао како се не може "грабити туђе, оштрити нацистички режим ради убијања сопствених грађана".
Што се тиче резултата Минхенске конференције, он је нагласио да би сви требало да одговарају за своје поступке.
"И када неко годинама врши безакоње, крши своја сопствена правила о равноправности, поштеном надметању, претпоставци невиности, неприкосновености својине, слободи изражавања мишљења и обезбеђивању слободног приступа информацијама – када се све то, без гриже савести, гази, када се уништава туђе, када се крше сва правила међународног права, када се подстиче нацистички режим и када се такав режим снабдева оружјем да би убијао сопствене грађане, а све у нади да ће се 'некако провући и сакрити под нуклеарним кишобраном' – тако више неће моћи", истакао је шеф руске дипломатије.
Додао је да за своја дела треба одговарати.
"То је још у Библији речено", нагласио је.
Шеф руске дипломатије подсетио је да су у фебруару 2014. године Француска и Немачка, као земље ЕУ, допринеле потписивању споразума између тадашњег председника Украјине Виктора Јануковича и наоружане опозиције, као и да су гарантовали да ће тај споразум бити испуњен. "Споразум је предвиђао прелазну владу националног јединства и превремене изборе – требало је издржати свега 5 или 6 месеци. Међутим, већ следећег јутра опозиција је погазила тај договор", подсетио је Лавров. Додао је како се Русија тада обратила гарантерима споразума, европским суседима, али су они "стидљиво рекли: 'Знате, што се десило, десило се. Понекад демократија у свом развоју поприми необичне облике'", напоменувши да је то била прилика Европе да учествује у преговорима. Друга прилика били су Мински споразуми, који на крају нису спроведени. Њих су искористиле Немачка и Француска како би "купили време" Украјини и успели да је наоружају. Такође је скренуо пажњу на недавне изјаве председника Финске Александра Стуба како је потребно постићи примирје у Украјини ради војног јачања те земље, истакнувши како је то доказ да се европска филозофија није променила.
Европске вредности, ако су то вредности из Минхена...
Одговарајући на питање наше редакције шта поручује Србији чињеница да се Европски парламент изјашњава против телевизије РТ Балкан министар спољних послова Сергеј Лавров је подсетио да је наша телевизија "већ отворена".
"Ако се Европски парламент позива на то да се рад овог канала супротставља европским вредностима, одговор на то шта данас представљају европске вредности може се наћи у документима са Минхенске безбедносне конференције, између осталог у наступу потпредседника САД Џеј Ди Венса", истакао је руски министар.
Он је нагласио да је Русија захвална на подршци коју је пружило српско руководство у решавању онога што је било неопходно за покретање овог медија.
Ђурић у Москви
Шеф српске дипломатије Марко Ђурић борави у дводневној посети Москви. Са руским колегом Сергејем Лавровом разговарао је о билатералним односима и питањима од обостраног интереса. Након састанка двојице министара, састале су се и делегације две земље.
Захвалио је Русији на дугогодишњем пријатељству и подршци коју Русија пружа Србији.
Рекао је да је за Србију значајно да може да рачуна на подршку руских пријатеља кад је реч о поузданом снабдевању природним гасом.
Ми не подржавамо санкције и за нас је најважније да грађани Србије не испаштају и да буду колатерална штета“, рекао је српски министар.
Србија је, каже Ђурић, на свом европском путу и неће заборавити ни запоставити своја традиционална пријатељства.
Истакао је да се Србија залаже за мирно решавање свих сукоба у међунардној заједници.
Ђурић је подсетио да је Србија једина европска земља која није увела санкције Руској Федерацији.
"Председник Вучић је поновио и колико јуче наш став да ми то нећемо чинити, наставићемо да се понашемо принципијелно и у складу са управо историјским карактером наших односа", рекао је Ђурић.
Истакао је да је Србија захвална Русији на њеном чврстом и принципијелном ставу по питању АП Косова и Метохије и захвалио Русији на подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије.
"Надамо се да ће и у наредном периоду, тектонским променама у међународној заједници, бити отворен већи простор да се ово питање решава у складу са међународним правом и на један цивилизован начин", истакао је Ђурић.
Подсетио је да је управо на данашњи дан, пре седамнаест година, у случају Србије погажено међународно право.
Извор: Правда / РТ Балкан / РТС