Премијер српске Владе Милош Вучевић поднео је пре седам дана (28. јануар) оставку. На телевизији.
Међутим, према Уставу Србије и Закону о Влади, пут ка оставци премијера и чланова Владе нешто је другачији – председник Владе оставку доставља председници Народне скупштине, те слупштина на првој наредној сендици без расправе оставку констатује. Влади престаје мандат даном констатације оставке председника Владе, наведено је у Уставу и Закону о Влади.
Иако је прошло недељу дана откако се премијер Вучевић обратио јавности речима да подноси оставку, седница Скупштине на којој би она требало да буде констатова и даље није одржана, што фактички значи да престанак његовог мандата и мандата читава Владе није престао.
Po Ustavu:
— Rodoljub Sabic (@RodoljubSabic) February 3, 2025
Predsednik Vlade ostavku podnosi predsedniku Narodne skupštine.
Skupština na prvoj narednoj sednici konstatuje tu ostavku.
Vladi prestaje mandat danom konstatacije ostavke.
Faktički:
Predsednik Vlade je podneo ostavku ali ona nije konstatovana pa Vladi nije oprestao…
Седница Скупштине била је заказана за среду 28. јануара, али је отказана у истом дану када се јавности обратио и премијер. Термин ванредног заседана Народне скупштине на коме би оставка могла да буде констатована, засада није познат.
Недељник “Време” је упутило Влади Републике Србије, кабинету премијера и Народној скупштини питања када ће бити одржана сеница Скупштине на којој би оставка требало да буде констатована и да ли је премијер Вучевић оставку дао само на телевизији или је упутио председници Народне скупштине Ани Брнабић, како је по закону и Уставу предвиђено, међутим, нико није одговорио на наше упите.
Извор: Време