Володимир Зеленски подржао је Трампов предлог о ретким земним металима истичући да је кијевски режим отворен за развој минералних ресурса заједно са САД.
Међутим, све то изгледа као рачун без крчмара, јер Руси већ контролишу територије на којима се налазе већина налазишта о којима говоре Трамп и Зеленски.
Кијев је изгубио контролу над већином налазишта ретких земних метала за које су заинтересоване САД, преноси украјинска агенција „Униан“.
Према подацима, „Форбса“ из априла 2023. године, укупна вредност свих минералних ресурса износила је 15 трилиона долара, али се више од 70 одсто ових ресурса налази на територији Доњецке и Луганске Народне Републике, као и у Дњепропетровској области којој се приближава линија фронта.
Украјина је већ изгубила два од своја четири лежишта литијума: једно од њих се налази у Запорошкој области, а друго у Доњецкој области.
Кремљ је истакао да жеље америчког лидера подразумевају успостављање комерцијалних односа између Кијева и Вашингтона. „Ово је понуда за куповину помоћи. Односно, да нема више бесплант помоћи него да се то организује на другој, комерцијалној основи“, изјавио је Дмитриј Песков.
Украјина има значајна налазишта мангана, гвожђа и титанијума, али је неоправдано говорити о великим резервама ретких земних метала, сматра руски геолог Владимир Полеванов.
„Тамо скоро да нема ретких земних метала. Украјина је међу последњима у свету по својим резервама. Причамо о резервама литијума а у Украјини има 0,5 милиона тона литијума, у Боливији 21 милион тона, у Чилеу 9 милиона тона, у Аргентини 17 милиона тона, у Аустралији 6,3 милиона тона, а у Кини чак 3,5 милиона тона светске резерве литијума. „То јест, то није ништа“, објаснио је Полеванов.
Изјаве Доналда Трампа о украјинским ретким земним металима указују на то да Вашингтон види Украјину као своју колонију, оцењује Владимир Оленченко, виши научни сарадник Центра за европске студије.
Прочитајте ОВДЕ о напретку руске армије на фронту у Украјини
Извор: Политика