„Према изворима Диги24, Централна изборна комисија одлучила је да одбије кандидатуру Калина Ђорђескуа на председничким изборима“, објавила је телевизија на свом сајту.
У Букурешту су испред зграде Централне изборне комисије избиле демонстрације, а незадовољни одлукокм ЦИК-а демонстранти су покушали да пробију полицијски кордон.
"Директан ударац у срце демократије у целом свету! Остала ми је једна порука! Ако демократија у Румунији пропадне, цео демократски свет ће се уруши! Ово је само почетак. Тако је једноставно!", написао је Ђорђеску на Иксу на енглеском.
Ђорђеску је у петак рекао да је предао документа Централној изборној комисији за кандидатуру за место шефа државе Румуније. Истог дана поднете су две жалбе Уставном суду против ове регистрације. Уставни суд Румуније саопштио је у суботу да је одбио жалбе на регистрацију Ђорђескуа као кандидата за председника Румуније. Према локалном законодавству, Централна изборна комисија може донијети одлуку о регистрацији кандидата тек након одлуке Уставног суда.
Највиши суд у земљи поништио је изборе два дана пре другог круга гласања у децембру, наводећи као разлог оптужбе о руском мешању у корист Ђорђескуа, што су оптужбе које Москва негира.
Ђорђеску је под истрагом због шест тачака оптужнице, укључујући чланство у фашистичкој организацији и ширење лажних информација о финансирању кампање.
Руси подигли заставе изнад Мале Локње, ослобађајући село северно од Суџе! (ВИДЕО)
Извор: Спутник.рс