Најновије

Колима газила студенте, редарки сломила лобању, тужилац јој обезбедио слободу - јер је неискусан возач

Милица Стојановић (28) из Јакова, која је крајем јануара својим "ситроеном" насилно пробила блокаду Улице Јурија Гагарина и том приликом покосила и повредила двоје студената Војина М. и Кристину В, који су били редари на протесту "Школски час у задњи час", пуштена је из притвора да се брани са слободе. Иако се првобитно теретила за покушај убиства, оптужница против ње је, упркос доказима, накнадно измењена, дело преквалификовано у неупоредиво блаже, то јест изазивање опште опасности, због чега се Виши суд огласио ненадлежним и цео случај доставио на даље поступање Трећем основном суду.

Да је Стојановићевој укинут притвор прошле недеље уз напомену да је до тога дошло управо због преквалификације оптужнице и кривичног дела, те изостанка законског оквира за даље продужавање истог на основу околности узнемирења јавности. Упркос чињеници што је целокупна јавност сведочила узнемирујућем догађају због бројних видео-снимака који су забележили тренутак када се Стојановићева залетела према колони студената и средњошколаца, а потом, након краћег заустављања, покосила двоје означених редара и наставила несметано да вози даље ка окупљенима, Више јавно тужилаштво закључило је да у њеном потезу није било ничег свесног ни насилног, већ да се као млад и неискусан возач - успаничила.

Да ће се Више тужилаштво, у тренутку подизања оптужнице, ставити у службу браниоца Стојановићеве, као и у ком правцу ће се надаље одвијати поступак, могло се наслутити још пре две недеље, када је главни тужилац Ненад Стефановић изузео из предмета тужитељку која је од почетка водила случај - Јелену Белопаловић.

Изузеће тужитељке затражили су, подсетимо, адвокати Стојановећеве и то Стеван Синђелић и Горан Петронијевић, због сумње у њену непристрасност, јер је баш на дан када се десио инцидент у Јурија Гагрина, она лично стајала на платоу испред Палате правде са неколицином колега, како би одала тада петнаестоминутну пошту страдалима у паду надстрешнице. Фотографије са тог кратког скупа, а на којима се видела и тужитељка Белопаловић, данима су организовано израбљиване у режимским медијима, уз коментаре да је тужитељка на страни блокадера, а што је потом искоришћено како би јој се одузео предмет, без икакве основе и смисла.

- Тужитељка Белопаловић упорно је игнорисала сигнале и "препоруке" који су до ње месецима допирали из правца управе ВЈТ, да одустане од гоњења Стојановићеве за покушај тешког убиства и ублажи кривично дело. Како се крај истраге приближавао, појачавили су се и притисци, али она није хтела да одустане од почетне квалификације, већ је напослетку и подигла оптужницу. Уследио је захтев за њено изузеће које је Стефановић прихватио, кршећи притом закон, јер претходно није од ње затражио изјашњење на наводе бранилаца Стојановићеве, а што је био у обавези - каже упућен извор.

- Истовремено, истим притисцима био је изложен и тужилац који је водио случај гажења студенткиње Соње Поњавић у Рузвелтовој улици, а након што је и он остао доследан закону и прибављеним доказима, те подигао оптужницу такође за покушај тешког убиства, Стефановић га је пребацио у друго одељење ВЈТ - додаје се.

Прва оптужница

У оптужници коју је против Стојановићеве подигла тужитељка Белопаловић још 28. марта јасно је образложено и побројано све оно чему је и целокупна јавност сведочила.

- Стојановићева је у тренутку док су пред њом стајали редари, изненада, бахато и насилнички без икаквог упозорења, возилом нагло кренула напред и ударила студенте, подигла их на хаубу, а потом збацила на коловоз. Кристина В. је ударила главом у ивичњак и задобила тешку телесну повреду у виду пукотинастог прелома костију крова и базе лобање, као и нагњечење мозга. Потом је наставила великом брзином да се удаљава са места, крећући се возилом насилнички, великом брзином ка већем броју окупљених и угрожавајућу им безбедност све док је присутни нису зауставили - наводило се, између осталог, у првој оптужници.

Белопаловићева је такође затражила од суда да Стојановићевој продужи притвор, као и да јој се одузме "предмет извршења дела", односно аутомобил. Уследило је, пак, њено изузеће.

Друга оптужница

Измењену оптужницу, из које су нестале све кључне околности догађаја, подигао је и доставио Вишем суду пре седам дана први заменик Ненада Стефановића - тужилац Миодраг Марковић.
 

"Нова" је и овај акт имала на увиду, а оно на шта подсећају саговорници, јесте и занимљива чињеница, што је Марковић, који иначе због функције заменика нема редован број предмета у раду, истовремено и поступајући тужилац у случају напада на студенте ФДУ. Оно што се већ на први поглед види јесте да је из диспозитива Марковићеве оптужнице нестала квалификација насилничке вожње, те да се целокупан догађај ставља у оквир да Стојановићева није имала умишљај и намеру да повреди студенте, као и да је "возилом изненада неконтролисано започела вожњу".

- То у преводу значи да се она уплашила и да је невољно дала гас, у шта бисмо можда могли и да поверујемо да се на снимку јасно не види како она зауставља возило пред редарима, отпочиње са њима расправу, а потом додаје гас, гази их и потом наставља даље, све док је окупљени нису зауставили. Значи имала је времена да размисли и схвати шта ради, што је уједно доказ чистог умишљаја, никако несвесног поступања у паници. У саопштењу ВЈТ наводи се да је суд наложио одређене исправке у квалификацији дела, што је сумануто, јер суд није везан у поступању правном квалификацијом кривичног дела тужилаштва, нити може да нареди да се исто у оптужници измени. Напослетку, снимак привођења јасно доказује да није била нимало успаничена ни уплашена, већ напротив бахата и насилна - каже саговорник.

- Дело је почињено на коловозу, што значи да мора бити у домену саобраћаја, а не изазивања опште опасности, иако Марковић покушава да то изузме чињеницом што је протест био на улици. Изменио је оптужницу Белопаловићеве на начин на који би му сваки адвокат позавидео, јер је фактички уместо њих дао одговор на сопствену оптужницу и унапред је обесмислио. Посебно је занимљиво што у свом акту није предложио да се Стојановићевој одузме аутомобил нити продужи притвор, па је истог дана њен бранилац поднео захтев за укидање истог, што је суд и прихватио - наставља.

Покушај убиства опстао у случају Соње Поњавић

Иако је тужилац Драган Даниловић након подизања оптужнице за покушај тешког убиства против Марка Павловића (39), који је на тротоару у Рузвелтовој улици покосио и тешко повредио студенткињу Соњу Поњавић (20), премештен у Посебно одељење за вискокотехнолошки криминал, његова оптужница је, бар засад, опстала у свом изворном облику, јер ју је Виши суд недавно потврдио.


- Иако је епилог суђења неизвестан, чињеница да је у случају, готово идентичном оном који је скривила Милица Стојановић, опстала квалификација покушај убиства, једино шта се намеће као утисак јесте да окривљени Павловић није имао ту срећу да поред себе има одређене браниоце - завршава саговорник.

Извор: Нова.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА