Није први који је наредни протест упоредио са оним од 15. марта ове године, када се на улицама Београда слило највише људи у савременој српској историји - према проценама Архива јавних скупова преко 300.000 незадовољних грађана.
Држава је на миран протест одговорила инсценираним насиљем у Пионирском парку и непотврђеним коришћењем звучног оружја.
Шта се очекује 28. јуна
Иако се сви слажу да је 15. март показао колико велики број људи у Србији подржава студентски бунт, изостала је конкретна акција.
- Још увек нисам сигуран шта је то. Надам се да ће бити боље него прошли пут - каже студент Правног.
Да је протест 15. марта показао да огроман број људи подржава студенте и незадовољан је стањем у земљи, али да није довео до конкретних промена, слаже се и политиколог Цвијетин Миливојевић.
- Не знам стварно шта припремају студенти, али знам шта очекују грађани, они који су 15. марта били на улицама. Они сада очекују неку врсту акције - каже Миливојевић.
- Не говорим о ономе што режимска пропаганда жели да импутира студентима, да хоће да изврше некакав државни удар. На страну што државни удар, по дефиницији, извршавају државне институције, то је удар који долази из самог система, а не од грађана. Ми сада говоримо о конкретним поступцима који се очекују од студената, али и других субјеката - додаје.
Зацртати рокове
Тако би 28. јун могао да буде нова шанса за Студенте у блокади, јер су 15. марта "закаснили са реакцијом".
- Студенти би требало да ороче своје захтеве, нема чекања унедоглед. А не да седам месеци председник државе изиграва неку врсту божанства и свевладара и фемка се шта ће пристати да уради, а шта не. Они треба да траже да се, на пример, председник републике врати у свој законски оквир до одређеног рока. Ако то не уради, а не реагује ни Уставни суд, студенти одмах треба да кажу шта ће се догодити - сматра Миливојевић и додаје да можда његова идеја није најбоља, али "како студенти врцају од идеја, убеђен је да ће смислити нешто конкретно како не би дошло до до разочарања као 15. марта".
Као добар пример за постављање рока, политиколог говори о блокади РТС-а када су студенти две недеље блокирали зграде јавног сервиса. Сада сматра да треба отићи корак даље.
- А опозиција коначно мора да заузме неки став и да изађе из улоге Вучићевог фикуса у парламенту. Не морају да врате посланичке мандате, али морају да направе петицију којом се траже избори - каже Миливојевић, који мисли да студентском захтеву за расписивање избора – недостаје адреса коју треба да упуте странке које се боре против садашње власти у Србији.
Зато додаје да би петиција за расписивањем избора опозиције која учествује била та адреса.
- Опозиција петицију треба да састави најкасније до 28. јуна, Без чекања јесени и сујете и страха од тога - како би прошли на изборима - додаје политиколог.
Извор: Време