Најновије

РУСИЈО, ВУК ДЛАКУ МЕЊА: Турској се не може веровати упозоравају стручњаци!

Анкара и Москва јесу постигле разумевање у вези са сиријском кризом, али донедавна непредвидивост Турске је разлог за опрез, изјавио је Џозеф Фицанакис, професор политичких наука на студијама за обавештајну и националну безбедност Каролинског универзитета.

Путин и Ердоган (Фото: kremlin.ru)

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров у петак је у Сочију, после састанка са турским колегом Мевлутом Чавушоглуом, изјавио да су две земље дошле до договора у вези са сиријском кризом. Анкара се сложила да је Нусра фронт као и ИД терористичка организација. Москва и Анкара су уједињене у захтеву да припадници умерене сиријске опозиције напусте подручја под контролом терориста.
„Свако ко не жели да буде погођен у ваздушном нападу, требало би да напусти позиције које су под контролом Нусра фронта и ИД-а. То је врло једноставно. Ако постоји патриотска опозициона група, конструктивна опозициона група која се још налази у подручју под контролом терориста, онда конструктивна опозиција треба да нареди својим снагама да оду са тих подручја“, рекао је Лавров.
„У супротном, сматраће саучесником Нусра фронта и ИД-а“, закључио је он.
Позитиван исход састанка у Сочију за многе представља позитиван корак у решавању сиријске кризе. Професор Фицанакис, међутим, каже у изјави за Спутњик да је и даље скептичан у вези са дугорочним интересима Анкаре.
Фицанакис сматра да је последњих неколико година Турска непредвидива и да прави необјашњиве спољнополитичке потезе, попут затварања очију пред успоном ИД у региону или обарања руског бомбардера Су-24 током антитерористичких операција у новембру 2015.
„Чини се да се сада приклања руској позицији, али мислим да је већина тих маневара заправо усмерена ка домаћој публици у Турској“, каже Фицанакис.
„Будући да је домаћа политичка ситуација у земљи веома непредвидива и несигурна, не бих још да извлачим закључке, али бих био опрезан и чекао да видим шта ће се догодити унутар Турске“, додаје он.
Он каже да док САД критикују Асада, друге западне земље са њим разговарају, али то крију да не би биле критиковане од Вашингтона.
„Моје гледиште је да ће се тако вероватно наставити док се не догоди нека врста велике прекретнице, можда у неком тренутку током будућих преговора. Вероватније је да ће се догодити нешто слично као у Кореји 1950, на крају корејског рата, када је дошло до неке врсте прећутног договора да престану да пуцају једни на друге, мада рат технички није окончан“, сматра Фицанакис.
Фицанакис напомиње да преговоре у Сирији компликује чињеница да су многи „умерењаци“ напустили земљу.
„На свим странама су остали екстремисти. Зато мислим да је вероватније да дође до неке врсте отвореног договора између Вашингтона и Москве, али уз прећутну подршку Асадове владе и опозиције, са изузетком ИД“, закључује Фицанакис.
Извор: rs.sputniknews.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА