Најновије

ВУЧИЋ: Ми се у тај рат не мешамо

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је главни стратешки циљ Србије да постане чланица ЕУ, и да ће на том путу Србија морати да разговара са представницима Приштине. Он је на панелу на скупу Globsec2022 у Братислави рекао и да је Србија јасно рекла свој став по питању сукоба у Украјини, преносе Вечерње новости.

Александар Вучић (Фото: Председништво Србије)

 "Тачно је и да нисмо увели санкције Русији. Ми смо увек имали подршку од стране Русије и Кине по питању нашег територијалног интегритета. Ако уведемо санкције, изгубићемо подршку. Чак 77 одсто људи у Србији је потпуно против санкција. Можете наметати своју вољу људима, али то није добро, са народом мора да се разговара. Ми смо наступили принципијелно, и увек ћемо подржати територијални интегритет Украјине, али се опет питамо зашто сви они који се сада боре за територијални интегритет нису о томе говорили 1999. године", рекао је Вучић.

Вучић каже да Србија сада троши три пута више новца за гас него раније, и да цена гаса наставља да расте.

"Због диверсификације нам је важно да изградимо инфраструктуру са Бугарском и Северном Македонијом. Док то не урадимо куповаћемо гас из Русије", рекао је он он.

Вучић је говорио о изборима, и рекао да је народ рекао своје.

"Победио сам у првој рунди са 62 одсто гласова. Ако говоримо о парламентарним изборима, могли смо и боље. Али освојили смо 43 одсто. Прва следећа листа је добила 12 одсто. Проблем је што је велики број десничарских странака добио доста гласова, због сукоба у Украјини. Наши бирачи су били љути на нас зато што смо подржали територијални интегритет Украјине", казао је он.

Вучић истиче да народ у Србији нема ништа против Украјинаца, али да људи памте шта се десило 1999. године.

"Ми смо бомбардовани од стране 19 НАТО земаља. И људи се питају: 'Када сте ви радили то, нисте причали о територијалном интегритету'. Данас сви причају о томе, а претходних деценија нико није говорио о томе. И наравно, постоје дубоке дубоке везе Србије и Русије", додао је председник Србије.

Вучић додаје и да је Србија помогла са више од три милиона евра Украјину, као и да је наша земља слала медицинску помоћ.

"Сутра ћу обићи украјинске избеглице. А оружје нећемо слати, зато што нећемо да будемо страна у рату", казао је председник.

Модератор Кевин Барон је потом питао: "Зашто?", на шта је председник поновио: "нећемо да бирамо стране у овом рату".

"Ставите се у нашу позицију. Запитајте се, 1999. године, ко је помагао Србију. Неки људи су тада говорили да спречавају геноцид, и неки данас, са друге стране, говоре да спречавају геноцид. Тада су вам се свиђале такве речи, а данас вам се не свиђају. Или имате принципе, или их немате. Али ако их имате, не можете их променити за 20 година", казао је он.

Председник је шаљиво рекао да нису требали да га позову, зато што он није део мејнстрима, и да има другачије мишљење по многим питањима. 

Новинар Тим Џуда је питао председника о чланству у ЕУ и да ли мисли да су се приступни преговори одужили.

"Можете да ми се смејете, али ја сам политички ветеран. Кад год идемо у Брисел, ми са Балкана, научили смо лекцију. Увек нам говоре исто, да морамо да убрзамо реформе, зато што су људи уморни. Ми очекујемо да се нешто промени. Ми знамо које су наше обавезе, и да многе ствари морају да се реформишу, и да морамо да постигнемо неки вид компромиса са Приштином. Проблем је што морамо да видимо исту одлучност и у Бриселу", рекао је Вучић.

Како је рекао по питању чланства у ЕУ у овој ситуацији највише ће "профитирати" Украјина, Грузија и Молдавија.

"Ми морамо да урадимо много више пре децембра. Мислим да имамо доста тога да урадимо, а и очекујем да ће се до тада ситуација у Европи искристалисати",  казао је Вучић.

На питање каква ће бити његова заоставштина и по чему ће га људи памтити, Вучић је решио да се прво нашали.

"Да ли могу да се нашалим? Знате, када изгуглате моје име, и видите неке лоше вести. Неки су писали да сам ја организовао проруске протесте у Србији. А они су протестовали против мене, и скандирали како сам издао Русију. Пре неки дан када је постигнут договор о цени гаса са Русијом, видео сам да је АП написао како је Србија прекршила санкције против те земље. А нема никаквих санкција уведених на руски гас. Али неки много воле да пишу против наше земље", казао је он.

Председник је подсетио да је Србија најбрже растућа економија у Европи.

"Мислили смо да имамо само Ђоковића и наше спортисте, али сада смо најбрже растућа економија. Много смо уложили у инфраструктурне пројекте, и мислим да ће ме људи највише памтити по томе. Изградили смо хиљаде километара путева. Однос јавног дуга и БДП је 52 одсто, а када сам постао премијер био је 79 одсто. Нисмо повећали дуг чак ни током короне", подсетио је Вучић.

Он каже да се нада и да ће га људи запамтити по томе што је сачувао мир и стабилност, и то у земљи која је много ратовала кроз историју.

На питање да ли би Србија, када сутра постане чланица ЕУ, постала чланица НАТО, председник Вучић је истакао да је Србија неутрална.

"Остаћемо неутрални, али имамо добру сарадњу са НАТО, посебно са снагама Кфор на КиМ. Ми немамо ништа против тога да се друге земље учлањују у НАТО, али ми смо одабрали неутралност. Јенс Столтенберг је живео у Београду као дете, и зна наш народ. Он је доста помогао да се превазиђу неки проблем", казао је председник Србије.

Вучић је још једном поновио да не верује у санкције, и да ми никоме не бисмо наудили осим самима себи, када бисмо уводили санкције.

"Ви сте велики, а ми смо мали. Ви ваљда знате најбоље", кратко је додао председник.

Он је рекао и да не крије да је потребно да се постигне компромисно решење за КиМ на добро нашег народа, као и свих на Балкану.

Председник Вучић је , одговарајући на поређење Путина и Милошевића, подсетио да напад на Југославију није био одобрен од стране УН.

"Косово је за нас део Србије, то пише у нашем Уставу. И за све друге земље које су нас бомбардовале 1999. године Косово је било део Србије. И бомбардовани смо због нечега што се дешава на нашој територији. Када је бомбардован Ирак, зашто нисте узели Басру. Зашто нисте узели Алепо од Дамаска. Не, али Србији је отет део територије. Људи морају да схвате зашто ово није лако за нас", казао је он.

Вучић је још једном поновио да је Србија јасно осудила кршење територијалног интегритета Украјине, и да није признала Крим као део Русије.

"Ми имамо принципе, и поштујемо повељу УН. Како данас можете да осудите Русе, али када је неко други то урадио, онда ништа. И даље је на снази Резолуција 1244, коју на Западу нико не поштује. Та неодређеност није лака за нас. Ја схватам да ми морамо да превазиђемо нашу митолошку прошлост, и да се суочимо са будућношћу. Али желим и да се ставите у нашу позицију, и да видите да то није увек лако", истакао је председник Србије.

Вучић је још једном подсетио да многи у Европи не желе победу, већ потпуни пораз друге стране. 

"Ја не верујем у потпуну победу и потпуне поразе. Ја мислим да нам је потребан мир. И да је у миру лакше поразити оног другог. Ја не схватам настављање рата и убијање. Можемо да расправљамо филозофски о томе, али свакодневно гину хиљаде људи. Мислим да нам је хитно потребан мир, и онда расправите проблеме за 20 година. Један дан мира је значајан, то значи да хиљаду људи остаје живо. Мир је једино решење. То сам рекао и председнику Путину када смо разговарали последњи пут", казао је он.

Председник је открио и са публиком шта му је Путин рекао током телефонског разговора.

"Доста смо причали. Он је рекао да је увек био за мир, али да ће испунити све циљеве. Ми смо мала земља. Постоје много већи, који могу да утичу на њега. А ја сам причао о малим стварима, које су важне за моју малу земљу", додао је Вучић.

О иницијативи да се преговори Србије и ЕУ прекину прочитајте ОВДЕ.

Извор: Вечерње новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА