Најновије

МОЋНИЈИ НЕГО ИКАД: Талибани и нарко-картели искористили пандемију и немоћ власти!

Амерички спољнополитички магазин "Форин полиси" оцењује да су неадекватне реакције и мере многих земаља на пандемију ковида-19 створиле вакум у функционисању, што користе талибани, нарко-картели, мафијаши...

Талибани у Авганистану (Фото: Јутјуб)

Власти Авганистана суочиле су се са критикама због неадекватне здравствене контроле оних који прелазе границе те земље, укључујући границу са Ираном, који се под снажним ударом корона вируса нашао у раној фази пандемије.

Ту су на сцену ступили талибани, који тврде да спроводе мере изолације за повратнике из Ирана, као и да су чак успоставили сопствене карантинске центре, а део шире пропагандне стратегије те побуњеничке групе су и видео снимци и саопштења у којима се сугерише да је ширење корона вируса обуздано у подручјима под њиховом контролом.

По речима Ешли Џексон, експерта за конфликте и наоружане групе, цивили под управом талибана и поред тога ће несразмерно много испаштати због пандемије, будући да растуће насиље у земљи онемогућава приступ здравственим услугама и функционисање ланаца снабдевања.

- Било би добро да донатори помоћи и агенције отворено признају да побуњеници имају суштински важну улогу, и да их позову да повуку конкретне потезе ради спречавања ширења вируса и да олакшају рад здравствених служби - наводи Џексонова, истичући да ће, у супротном, талибани вероватно наставити да користе пандемију за своје потребе.

У земљама попут Мексика, Бразила и Ел Салвадора, дошло је до пораста насиља са смртним исходом чији су виновници банде криминалаца и нарко картели.

Они користе пандемију за изградњу "меке моћи" тиме што угроженом становништву обезбеђују неопходне потрепштине и услуге, а у многим гетима, превентивне мере изолације и полицисјки час не спроводи полиција, него припадници криминалних група.

Услед недовољног вођства владе, привлачност ових група можда расте, истиче канадски истраживач Роберт Мага, упоређујући садашњу ситуацију у тим државама са оном у којој су, после Другог светског рата, у својим земљама забележиле италијанска мафија и јапанске јакузе.

У Италији, економско посртање услед пандемије створило је вакуум који поново користи мафија.

И поред тога што на југу те земље удар пандемије није толико снажан, мере изолације оставиле су без посла десетине хиљада људи који раде "на црно".

Општинске власти преспоро дистрибуирају помоћ коју шаље италијанска влада, омогућавајући организованом криминалу да се појави у таквој улози, као што је случај у Напуљу, где мафија дели храну и новчане зајмове.

У Палерму, брат локалног мафијашког боса виђен како дистрибуира пакете са храном у најсиромашнијем делу града.

Међутим, ова појава није остала без одговора локалних власти, које су увеле програме помоћи у храни и новцу у намери да спрече мафију да користи тешку материјалну позицију у којој се нашао део становништва.

- То што се Палермо деценијама бори против мафије сматрам предношћу, јер већ знамо како да узвратимо. Само је потребно да будемо што бржи, и изборићемо се и са овим - каже градоначелник Палерма Леолука Орландо за "Форин полиси".

Ево како је руски борбени ловац задивио свет! Више о томе ОВДЕ.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА