Најновије

ВУЧИЋ: Морамо из Европе да узмемо и оно што нам се не свиђа, а у противницима да видимо савезнике

Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици поручио је на пријему поводом Дана Европе, да пандемија није преусмерила фокус ЕУ са Западног Балкана, као и да ЕУ чврсто стоји на томе да је будућност Србије у ЕУ. Председник Александар Вучић каже да је визионарска идеја Роберта Шумана донела победу новог поверења након Другог светског рата и веру у уједињење различитости у миру и солидарности, уз поруку да ту веру има и Србија, као и наду да ће постати земља која ће бити радо виђена у европској породици народа.

Вучић слави Дан Европе (фото: Јутјуб)

Вучић је, честитајући свима у Србији и ЕУ Дан Европе, подсетио да је 9. мај и дан када се слави и велика победа слободе, извојевана уз огромне жртве.

"Док су ужаси рата тињали, а Европа лечила ране из Другог светског рата, она је имала и људе попут Роберта Шумана, који су схватали да се само на помирењу народа и њиховом заједништву може стварати будућност", рекао је Вучић на пријему поводом Дана Европе.

Указао је да су европски народи имали храбрости да у недавним противницима види будуће савезнике.

"Шуманова визионарска идеја да ће мир бити сачуван, ако стваралачке снаге буду сразмерне опасностима које прете, да ће Европа изронити из конкретних достигнућа, донела је истинску победу новопронађеног поверења и веру у уједињење различитости у миру и солидарности", рекао је Вучић.

Поручио је да ту веру, иако не изгледа увек тако, има и Србија, као и наду да ће наша конкретна достигнућа, на дугом и не лаком путу до чланства у ЕУ бити адекватно вреднована.

"И да ће Србија уз вашу помоћ, подршку и критику постати земља коју ћете радо видети у европској заједници нација. Верујем да бисмо и ми нашом подршком, помоћи и критиком допринели да ЕУ постане још боље место за живот", рекао је Вучић.

Пуноправно чланство у ЕУ, уз компромисно решење за питање Косова и Метохије, начин је да остваримо циљ и Србију учинимо уређеном и успешном што би значило да јесмо на добром, европском путу, поручио је председник Србије.

Вучић је рекао да морамо још много напора да уложимо у реформе, не што то неко тражи од нас, већ зато што знамо да то нама и земљи доноси бољитак. Истакао је и да су посебно важне  реформе у владавини права којима се, каже, сада приступа са много више одговорности.

"Код нас постоји нека трка у томе ко ће да каже да је више за Европу, а ко испод жита каже да је мање за Европу. Европа не припада само онима који би да искористе европски новац, не припада онима у влади који кажу да су на европском путу јер сматрају да тиме спречавају опозицију да дође на власт, ни онима који сматрају да је то једини пут да се власти дочепају. Свима нама припада, али не можемо да узмемо из Европе само оно што нам се свиђа, а да не прихватамо оно што нам се не свиђа", објаснио је он.

Знам, додао је, колико нама у Србији није лако када чујемо критике у вези са Косовом, као и из области владавине права."Сам сам се уверио да смо ми ти који нисмо придали довољно пажње и посвећен приступ горућим проблемима из те области. Верујем да ћемо већим еланом успети да променимо однос грађана Србије и добијемо веће поштовање ЕУ на томе што радимо", истакао је он.

Вучић је истакао и да је ЕУ несумњиво највећи донатор, инвеститор, и далеко најважнији трговински партнер Србије и подсетио да се око две трећине свих трговинских послова и још више услужних делатности везује за ЕУ, те да су то чињенице, свиђало се некоме или не.

Указао је да је пре седам година када је постао председник владе у фирмама које су долазиле из земаља ЕУ било запослено три пута мање људи него данас.

"То показује колико смо упркос свим проблемима успели да урадимо много тога заједничког и направимо добре резултате, да људима обезбедимо живот, сигурност на послу, да покажемо да можемо да бринемо више о њима", рекао је Вучић подсећајући и на велику помоћ ЕУ у области образовања.

Рекао је да је приликом недавне посете ЕУ, коју је оценио најбољом до сада, Србија добила додатну подршку инфраструктурним пројектима пре свега за модернизацију, односно готово изградњу нове пруге Београд-Ниш-Прешево.

То је, каже, потврђено у писму председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен, истичући да је то најлепше писмо које је добио до сада из Брисела.

"Захвалан сам Фон дер Лајен што је истакла да је то прекретница у нашим односима. Јесте прекретница, јер та подршка превазилази све што смо заједно урадили и када погледате размере и снагу значај тог пројекта", казао је он.

Рекао је да Србија и њени грађани сматрају Европу својом кућом и да зато желимо да дамо колико можемо свој допринос миру, кроз регионално повезивање, Берлинску конференцију и мини Шенген. "Охрабрен поруком европских званичника надам се да ћу моћи ускоро да их угостим, како би разговарали о даљем убрзању нашег европског пута", закључио је Вучић.

Присутнима се најпре обратио шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици који је захвалио свима што су се окупили уочи годишњице Шуманове декларације која је настала 9. маја 1950. године, када су положени темељи оног што је ЕУ данас.

"ЕУ је проистекла из рата и холокауста, била је уништена и слаба, али је то био континент који је тежио трајном миру и другачијем моралном компасу и могућности да се изгради нова Европа", нагласио је Фабрици.

Каже да је Шуманов предлог био једноставна и револуционаран, да кроз сарадњу и здруживање ресурса народи Европе могу да постигну мир и солидарност, тако што ће солидарност удружити и тако обезбедити просперитет.

"У протеклих седам деценија ми смо испунили ту амбицију, имамо уједињен континент са трајним миром и демократским друштвима у којима људи могу да живе достојанствено и континент који је просперитетан", навео је.

Истакао је да је ЕУ предводник глобалних промена и да се Унија заснива на неколико основних идеја које замењују конфронтацију сарадњом, а то су инклузивност и солидарност које могу да победе неједнакост.

"Толеранција и компромис су вредности, а не препреке", поручио је Фабрици и додао да су се од глобалне кризе до пандемије показали сви ти елементи, али и то да свет у коме живимо није бајка.

"Поред свих тешкоћа, у само неколико месеци Европа је показала способност да реагује. Такође смо први пут у духу солидарности успели да финансирамо 1,7 билиона евра за економски опоравак у Европи. Централизован је механизам за набавку и дистрибуцију хитне медицинске опреме. Такође, обезбеђене су две милијарде вакцине", рекао је он.

Фабрици је истакао и да је ЕУ извезла у цео свет више од 200 милиона доза вакцина, од чега је скоро милион отишло у Србију, као и да ЕУ је водећа у финансирању подршке Ковакс програму за најугроженије.

"Пандемија није преусмерила наш фокус са Западног Балкана коме смо и даље недвосмислено посвећени. Драги пријатељи, ЕУ је први трговински партнер Србије и њен највећи инвеститор, извор нових радних места и партнер за стратеске инфраструктурне пројекте, али и партнер за образовање и социјани развој. ЕУ је пуноправни партнер који ради са вама да постанете део европске породице", поручио је Фабрици.

Још пуно напорног посла остало је на том путу, али, како је рекао, будућност Србије је у ЕУ.

Фабрици је констатовао да још постоје потешкоћа у области владавине права и да је потребно нормализовати односе у дијалогу са Приштином.

"Али знамо да ће Србија имати способности да све обавезе испуни", навео је Фабрици.

Он је истакао да је Србија заједно са ЕУ била солидарна у најразличитијим кризама и позвао на заједничку и изградњу будућност у којој, како је рекао, треба да рачунамо једини на друге.

Пријему у Скупштини града Београда су присуствовали и председник Скупштине Србије Ивица Дачић, премијерка Србије Ана Брнабић, министар спољних послова Никола Селаковић, министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић. Затим и градоначелник Београда Зоран Радојичић, заменик градоначелника Горан Весић, београдски надбискуп Станислав Хочевар, представници дипломатског кора, јавног живота.

Свечаност је почела химнама ЕУ и Србије које су извели чланови оркестра Добри људи, из новосадске школе за основно и средње образовање "Милан Петровић" који због специјалних потреба користе музичке уређаје на бази сензорске технологије.

На фасади Скупштине града путем 3Д видео пројекције, пројектована је уметничка инсталација студената Факултета примењених уметности и интерактивна изложба "Приче из Србије".

Дан Европе, установљен у знак сећања на почетак стварања Европске уније и Дан победе над фашизмом у Другом светском рату.

У светлу тога што након изласка из тешког периода пандемије Србију и ЕУ чекају нови заједнички пројекти и задаци, сарадања и раст, на крају свечаности амбасадор Фабрици и предсендик Србије посадили су биљке на мапу Европе која је инсталација, односно победнички рад девет студената ФПН које је Делегација ЕУ расписала поводом Дана Европе.

Како је Вучић мањи од маковог зрна чим крочи ван Србије, читајтеОВДЕ.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА