Најновије

ВУЧИЋ КОНАЧНО ОТВОРИО КАРТЕ: Рекао све о Космету са тренутним границама, Европској Унији, плану Б...

Председник Србије Александар Вучић искључио је, у интервјуу бечком дневнику „Стандард“, могућност да Београд призна Косово у актуелним границама.

Александар Вучић (Фото: Јутјуб)

Он је додао да је мало вероватно да ће Београд уопште признати Косово, иако каже да је од САД чуо да је ЕУ променила став и да би од Београда могла тражити признање.

Упитан да ли ће Србија икада признати Косово као равноправну чланицу међународне заједнице Вучић је одговорио да је то за Србе тешко питање.

Међутим желимо да видимо шта они (приштински преговарачи) кажу и зашто нешто кажу. Наравно желимо да чујемо и шта ЕУ има да каже. До сада ЕУ није постављала никакве предуслове Србији.

Ми смо, међутим, од Американаца чули да се то можда променило, али желимо то да чујемо од наших европских партнера. Не могу да искључим да ће ЕУ тражити признање, али то до сада није учинила”, објаснио је он.

Вучић је казао да је идеја ЕУ био модел споразума две Немачке, без формалног признавања од стране Београда, што би, наравно, како констатује, било једноставније за Србију.

Упитан да ли, уколико дође до признања Косова од стране Београда, то могло да уследи у постојећим границама, Вучић је казао: ”Могу вам рећи, да то готово апсолутно искључујем”.

На додатно питање да ли то значи да би се то могло учинити само променом граница или разменом територија он је одговорио да не зна шта ће се десити.

Није веома вероватно да ћемо признати Косово. Не мислим да ће се то догодити, али не можемо затворити врата дијалогу. Обе стране морају изгубити, како би настала вин-вин ситуација.

Не може бити да једна страна добије све - признање, нашу територију и наше људе.

Шта би ми добили? Могуће чланство у ЕУ за десет година? И ко би нам то гарантовао? Да ли би то била гаранција какву је добила Северна Македонија, којој је било обећано отварање приступних преговора“, упитао је Вучић.

Он је подвукао да за наставак дијалог постоји само један услов.

„Приштина мора да укине таксе и онда би требало да о свим стварима, без предуслова, да разговарамо. Међутим ако се већ пре могућег дијалога каже „не разговарамо о територијама, не разговарамо о аутономији за север, о чему онда треба да разговарамо? Под тим условима нема преговора“, поручио је Вучић.

На констатацију да је победник протеклих парламентарних избора на Косову Аљбин Курти спреман да укине таксе, али жели да Србија призна косовске регистарске таблице Вучић је одговорио да лидер Самоопредељења очигледно није прочитао споразум.

„Већ постоји договор о регистарским таблицама, према којем возила са косовским бројевима морају ставити налепницу и обратно. Ако Курти жели да договори нестсо ново онда да видимо шта можемо учинити. Они никада нису били држава и фрустрирани су, због чега говоре тако глупе ствари“, казао је он.

Поводом промене генерација након избора и могућег утицаја на дијалог Вучић је рекао да стрепи од тог утицаја.

„Последњих дана њихове јавне изјаве су биле три пута горе од изјава Хашима Тачија и Рамуша Харадинаја“, додао је он.

Постоји ли "План Б"?

Када је реч о блокирању почетка приступних преговора ЕУ са Северном Македонијом и Албанијом од стране Француске Вучић истиче да ће то „не“ у Србији водити ка томе да Унија буде још непопуларнија и смањити поверење у Брисел.

„Међутим, како год, ми се надамо да Емануел Макрон из француског угла ради у корист будућности Европе. Ми се бринемо о нама самима. Морамо решити односе у региону и имамо и добре односе са Кином, Русијом и Турском”, рекао је он.

Упитан да ли је то „План Б“ Вучић је казао да нема таквог плана, али да неће ни почети да плаче нити штрајкује глађу пред установама у Бриселу да би отворио један, два или три поглавља.

Нисам сањар, већ веома рационалан“, истакао је он.

Казао је да се не може више говорити само о умору од ширења у државама ЕУ, већ се сара ради и о избегавању сваког пријема нових држава у догледно време.

Због тога требало би сада да се бринемо о нама самима и да се сконцентришемо да достигнемо четири слободе - слободни проток робе, капитала, особа и услуга - у региону.

Тренутно су нам потребни пасоши ако путујемо у Тирану или Скадар. Крајем године ћемо постић да можемо путовати само уз личну карту“, објаснио је иницијативу „малог Ссенгена“ договорену са премијерима Северне Македонијие и Албаније.

Вучић је подвукао да је циљ да не постоје више граничне контроле, и додаје да то неће бити лако постићи.

"Истовремено морамо укинути баријере и препреке за транспорт робе на границама, јер тиме можемо више од седам одсто оперативних трошкова уштедети. Радимо на томе да радне дозволе које су издате у Албанији важе и у Србији", додао је председник Србије рекавши да је рално да се таква царинска унија постигне до краја 2022.

"Предузели смо одређене мере за лекаре и медицинско особље"

Упитан која је била најважнија реформа у протеклих пет година у Србији Вучић је указао да је, када је дошао на функцију премијера, просечно примање износило 329 евра нето, а сада је на 510 евра.

"И даље смо веома сиромашна земља, али смо претекли сада Босну и Херцеговину и претећићемо Црну Гору. Имамо четири године узастопце буџетски суфицит", објаснио је он.

На питање да ће се грађани који су из економских разлога напустили Балкан поново вратити Вучић је пренео да му је естонска председница рекла да је 50 одсто становништва напустило ту земљу, да су почели да се враћају када су просечна примања порасла на 1.100 евра.

"Предузели смо одређене мере за лекаре и медицинско особље. Плате су повећане за 15 одсто", указао је он.

На констатацију да у супротном медицинско особље одлази у Немачку Вучић је казао да Берлин увиђа те негативне последице, али се брине о сопственим интересима.

"Због тога се ми сами бринемо о нама, они се не брину о нама ", казао је Вучић.

"Људи у Србији имају хиљаду пута веће проблеме од климатских промена"
Поводом поглавља 23 и 24, те неуспешним покушајем да се промени устав како би се побољшала независност правосуђа Вучић је казао да ће то бити спроведено.

"Међутим морамо да видимо шта ћемо урадити са Косовом. За обе теме је неопходан референдум како би променили устав, а не можемо два референдума одржати у једној години. За успешан референдум потребна је излазност од више од 50 одсто. За референдум о правосудној реформи само би два до три одсто бирача изашло на гласање“, уверен је он.

На констатацију да је до сада Косово уписано у Уставу као део Србије, те питање да ли је могућа промена или споразум с тим у вези, Вучић је казао да ће учинити све да до споразума дође, јер би то осигурало будућност нације.

Оно што мене занима је шта ће стајати за 30 или 40 година у књигама историје“, подвукао је он.

На питање да ли су климатске промене бити тема на предстојећим парламентарним изборима у Србији, Вучић је одговорио: „Не неће уопште, јер људи у Србији имају хиљаду пута веће проблеме од климатских промена“.

"Набавио сам књиге које је писао Хандке"

Крај интервјуа „Стандарда“ посвећен је односу према Петеру Хандкеу, за којег је Вучић рекао да га до сада није никада срео, али да га је назвао и честитао на Нобеловој награди.

Сада сам себи набавио књиге које је писао и желим да их прочитам пре него што дође у Србију“, казао је он.

Најавио је да ће Хандке ускоро бити његов гост и да је веома поносан на то.

Он је показао како би требало да се понашају интелектуалци. За време кризе на простору бивше Југославије он је деловао на веома моралан начин. Био је другачији од свих других.

Због свог политичког става много је изгубио, али му је било свеједено. Његов интелектуални поглед на ситуацију био му је важнији од новца или било чега другог“, рекао је Вучић.

Подсетио је да су у Француској и другим земљама његова дела скинута са програма позоришта, али он свој став није променио.
На томе, додаје, се види да се ради о веома снажној личности која има храбдост да каже шта мисли и која се брине за своју моралну веродостојност независно од тога који став неко воли или не.

Упитан да ли мисли да је његов став био исправан Вучић је одговорио да не жели о томе да прича.

Из његовог угла он је био у праву. Међутим ако ме питате за Слободана Милошевића онда би било моје питање "Како је проценио ствари ? Изгубили смо највећи број људи, наша земља је била уништена и сада смо тек достигли БДП који смо имали 1990. Изгубили смо три деценије.

Да ли је то била његова кривица или грешка других? Мислим да је то била велика грешка других, али и погрешна процена и наша грешка.

Тако мисли свако у Србији. Међутим Хандке је апсолутно у праву што се тиче улоге западних држава. Било је апсолутно могуће избећи бомбардовање ове земље”, подвукао је председник Србије.

Приштина чини све да постигне да нема српског гласа! Више о томе ОВДЕ.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА