BEOGRAD - Dva policijska sindikata pozvala su danas nadležene da pokrenu postupke protiv pripadnika Žandarmerije za koje su sumnja da su po bilo kom osnovu prekršili zakon a medije da se ne ruše ugled kompletne jedinice zbog pojedinaca.
Reprezentativni Nezavnisni sindikat policije u saopštenju je pozvao medije da se suzdrži od neprimerenih napada i konstantnog rušenja ugleda Žandarmerije, "elitne jedinice policije, čiji pripadici danonoćno obavljaju najsloženije zadatke, koji se iz dana u dan postavljaju pred njih". "Bez namere da štitimo bilo koga, a naročito ne one koji se bave kriminalom, smatramo da je u najmanju ruku neodgovorno da se svi pripadnici ove elitne jedinice stavljaju na stub srama i satanizuju, zbog neodgovornog ponašanja nekolicine njenih pripadnika", kaže predstavanik tog sinidikata Velimir Lukić. On je naveo u saopštenju i da "državni organi, pre svih policija i tužilaštvo, treba da rade svoj posao i pokrenu postupke protiv onih za koje postoji osnovana sumnja da su počinili krivična dela". Predstavnik Nezavisnog policijskog sidnikata Srbije Momčilo Vidojević, reagujući na natpise u medijima o Žandardmerija pozvao je ministra unutrašnjuih poslova da sprovede stvarne reforme u MUP-. "Gospodine Stefanoviću, od trenutka kada ste stali na čelo MUP-a pričali ste o reformama koje su nepohodne, što kao sindikat podržavamo", naveo je Vidojević u saopštenju tog sindikata. On navodi i da se postavlja logično pitanje da li se te reforme spovode putem medija "iznošenjem mnogih stvari u javnost, očigledno bez razmišljanja da se time narušava ugled policije kao institucije i njenog elitnog dela - Žandarmerije". "Veći broj pripadnika Žandarmerije su časni i pošteni ljudi koji svoje zadatke obavljaju profesionalno i pošteno, kao što su najteži i najodgovorniji poslovi obezbeđenja delikatnih skupova, Kopnene zone bezbednosti...", podsetio je on. Protiv više od 100 pripadnika Žandarmerije podnošene su krivične prijave, utvrđeno je bezbednosnom proverom skoro svih 2.000 pripadnika ove elitne policijske jedinice. Polovina žandarma koji imaju krivični dosije, prema proverama MUP, nisu okarakterisani kao "ozbiljan bezbednosni problem", jer je reč o osobama protiv kojih su prijave podnošene zbog saobraćaja, navodi list pozivajući se na neimenovane izvore u vrhu MUP-a.
Pročitajte još:Ovo je Šiptar koji nudi milion eura reprezentaciji Albanije ako pobedi SrbijuNa bivšeg gubernatora Donjecka izvršen atentat
Izvor: Tanjug