Najnovije

Devenport: Izveštaj EK o napretku Srbije je objektivan

BEOGRAD – Izveštaj EK o napretku Srbije uravnotežen je i objektivan, ali i ove godine iz tog dokumenta se jasno vidi da ne samo Srbija, već i druge zemlje ne ispunjavaju u potpunosti neke kriterijume, smatra šef Delegacije EU u Srbiji Ma
Majkl Devenport (skrinšot Jutjub)

Majkl Devenport (skrinšot Jutjub)

„Ključni kriterujum kada je reč o ekonomiji i prijemu u EU jeste da li zemlja kandidat ima funkcionalnu tržišnu ekonomiju”, kaže on u intervjuu za nedeljnik Vreme. Neke od olblasti relevantne za ovo pitanje, dodaje, su subvencije, državna pomoć, preduzeća u državnom vlasništvu. „Te primedbe su adresirane ne samo Srbiji nego i drugim zemljama kandidatima, tako da Srbija nije izuzetak”, naveo je šef Delegacije EU u Srbiji. Devenport, naime, smatra da kada je reč o Srbiji napravljen veliki napredak i kao takav on je prepoznat u Izveštaju. Izveštaj, međutim, ističe i probleme, teškoće i one oblasti u kojima nije postignut dovoljan napredak, navodeći korake koje je potrebno preduzeti. „Takva je recimo primena nekih delova Sporazuma o stabilizacji i pridruživanju, kada je reč o državnoj pomoći, zaštiti životne sredine, poljoprivredi, zaštiti potrošača. Izveštaj je vrlo detaljan”, kaže Devenport. On misli da Izveštaj reflektuje naporan rad i širok spektar konsultacija i veliki doprinos, kako kaže, širokog kruga organizacija, uključujući, s jedne strane, tela i države članice EU, Vlade Srbije, ali i nezavisne izvore, kao što su predstavnici civilnog društva, parlamentarci, biznis asocijacije i organizacije. „Ono čime sam najzadovoljniji, kada govorimo o reakcijama nakon objavljivanja Izveštaja, jeste to što je on vrlo precizan i uravnotežen. Pokriva vrslo širok spektar oblasti, kao i veliki broj indikatora koje Evropska komisija uzima u obzir kada je reč o zadovoljavanju kriterijuma”, rekao je Devenport. Kad je reč o ekonomskoj situaciji Srbije u svetlu pridruživanja - ekonomija Srbije ima svoje probleme koji su dobro poznati, a dodatno je oslabljena majskim poplavama. „Stoga kada uporedimo Izveštaj o nepretku Srbije iz 2013. i ovogodišnji, ključne primedbe iz oblasti ekonomije jesu da Srbija treba da počne da primenjuje novi pristup, kako bi na kraju ispunila kriterijume”, rekao je Devonport. Utisak ovog evropskog diplomate je da je za Srbiju mnogo važnije formiranje pouzdane i predvidive poslovne klime nego insistiranje na privlačenju stranih investitora. „Tu pre svega mislim na reformu javnog sektora i kreiranje okvira za privatizaciju javnih preduzeća. Veoma bitno je usvajanje novog zakonodavstva u oblastsi izgradnje i planiranja. Osim toga, u ovoj oblasti je fundamentalno važna borba protiv korupcije”, kaže Devenport.
Pročitajte još:(VIDEO) Evo kako Raša Tudej vidi „putinomaniju“ u Beogradu!
Upitan da li Južni tok može da predstavlja problem u procesu pridruživanja Srbije EU, Devonport ističe da je stav EK po tom pitanju jasan. „Bilo koji gasovod koji prolazi kroz teritoriju EU mora da bude u skladu sa propisima EU”, kaže on i dodaj eda Komisija ima odgovornost da obezbedi poštovanje tih propisa. O stanju na srpskoj medijskoj sceni, Devenport kaže da zabrinutost koja je izražena u Izveštaju nije nikakvo iznenađenje, te da je i sam više puta izražavao zabrinutost zbog istih stvari u poslednjih godina dana, i javna i na druge načine. „Da bi tu došlo do poboljšanja, sve strane moraju da ulože napore. Vlada svakako snosi odgovornost, jer kao i u svakoj demokratski uređenoj zemlji, ona je zadužena da kreira zdravo okruženje u kom mediji mogu da rade svoj posao”, kaže Devenport koji smatra da je novinarska profesija odgovorna da osigura kvalitet i profesionalne standarde.
Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA