Jedna od aktuelnih tema dana je incident na fudbalkom meču između reprezentacija Srbije i Albanije. Igra se odvijala na stadionu Partizana u Beogradu.
Meč je ispao politički angažovan. Srpski navijači su okačili na tribinama ogroman baner sa natpisom: Slava Putinu! Ali to je bio samo početak. Nisu reprezentacije uspele ni da daju gol, a iznad fudbalskog terena podigao se dron sa pričvršćenom zastavom takozvane Velike Albanije sa natpisom: “AUTOCHTONUS”, tačnije „nezavisno“. Kako se ispostavilo, inicijator „leta“ bio je Orfi Rama, brat premijera Albanije. Srpski fudbaler Stefan Mitrović je skinuo zastavu sa drona, posle čega je započela tuča između igrača oba tima. Meč je bio zaustavljen.
Da li je uopšte trebalo igrati u uslovima i tako problematičnih odnosa između Srbije i Albanije? Situaciju komentariše ruski naučnik balkanolog Petar Iskenderov. Nesumnjivo, reč je o političkoj provokaciji. Ovaj incident je nažalost pokazao da je sport tesno vezan sa politikom. Odgovornost za održavanje meča, po meni, treba da preuzme na sebe UEFA. Ona je očigledno potcenila opasnost sličnih incidanata, mada ista ta UEFA prilično opravdano rastavlja po raznim grupama, na primer, Jermeniju i Azarbejdžan. Jasno je da je nivo konfrontacije između Bakua i Jerevana možda i viši nego nivo konfrontacije između Beograda i Tirane. Ali takve stvari treba predviđati. Ova činjenica govori o tome da će odnosi između Srba i Albanaca ostati eksplozivni, bez obzira na to što se Srbija i Albanija zaklinju u vernost evropskim idealima, pošto su u pojedinom obliku kandidati za stupanje u EU. Jednom reči, za ovu situaciju krivi su svi. I samo provokatori, i oni koji su podlegali provokacijama, i oni koji nisu hteli ili nisu mogli da predvide.
Možda nije trebalo spajati u kvalifikacijama Srbe i Albance, ako je od početka bilo jasno kako će se sve završiti? Radi se o tome i što su i srpska i albanska strana preduzele sve mere za sprečavanje slične situacije. Prema preliminarnom dogovoru albanskim navijačima je bio zatvoren ulaz na meč, kao što će biti zatvoren za srpske navijače prilikom revanša u Tirani. Ipak, visoki navijači, između ostalog brat albanskog premijera, nalazili su se u tom trenutku u VIP loži. Jasno je da niko nije mogao da omete dolazak tako visokog gosta. I sasvim je jasno da od njega niko nije mogao nešto slično da očekuje. I to opet govori o tome da srpsko-albanski odnosi ostaju eksplozivni. I nesumnjivo srpski predstavnici su u pravu kada kažu da ova situacija zaslužuje jednoznačnu ocenu ne samo fudbalskih vlasti, već i međunarodne zajednice: incident na meču Srbija-Albanija posledica je ove politike koju je ona vodila prema Balkanu, prema Srbiji i prema problemu Kosova. Reč je o tome da velikoalbanska ideologija, nacionalistička raspoloženja koja postoje na Kosovu i koja podržavaju određene snage same Albanije, nisu naišla na potrebnu ocenu. Zvanična kritika upućivana je isključivo Srbiji. Zato je slična situacija sveopšte dopuštenosti provocirala ovaj incident. Treba reći da je slične stvari nemoguće zamisliti među drugim evropskim zemaljama koje takođe imaju političke i teritorijalne protivrečnosti. To treba da uzmu u obzir međunarodne organizacije i da sprovode objektivniji kurs, presecajući nacionalističke pojave. Tako da će se možda ovog puta preduzeti objektivne mere i krivica neće leći po tradiciji samo na srpsku stranu. Tim pre što je meč igran u Beogradu.
Pročitajte još:Šta je sve sinoć mogao da uradi „dron“ koji je nosio zastavu „Velike Albanije“?
Ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da kada bi na sličnom meču u Tirani ili Prištini neko progovorio o Velikoj Srbiji, stvar bi se razmatrala već u SB UN. Premijer Albanije Edi Rama sa svoje strane bio je razočaran ponašanjem srpskih igrača i za sve je optužio srpsku stranu. Šteta za naše susede koji su se u lošem svetlu prikazali čitavom svetu, izjavio je albanski premijer. Već se saznalo da je UEFA otvorila disciplinski postupak protiv fudbalskih federacija Srbije i Albanije. Čekaćemo rezultate. Izvor: Glas Rusije