Hrvatski predsednik Ivo Josipović ekspresno je smenio svog savetnika i glavnog analitičara, dr Dejana Jovića, nakon njegovih tvrdnji da je referendum o otcepljenju Hrvatske od Jugoslavije bio „nedemokratski i neliberalan“. Josipović se najpre ogradio od stavova Jovića, ali to nije stišalo krajnje oštre i negativne reakcije mnogih hrvatskih političara. Rezultat toga je ubrzo objavljena smena.
- Rekao sam da se duboko ne slažem s izjavom Dejana Jovića, koja je štetna i pogrešna i stoga sam doneo odluku o razrešenju - stav je Josipovića. A sve je rezultat teksta „Samo u mitovima svaki narod želi državu. U stvarnosti - ne“, koji je Jović objavio u časopisu „Politička misao“ i u kojem je napisao da su svi referendumi o nezavisnosti na ovim prostorima, osim crnogorskog, bili neliberalni, jer nije bilo dovoljno slobode da se bez straha od posledica kaže što se tačno misli. - Uspeh hrvatskog referenduma o otcepljenju od SFRJ bio je u velikoj meri rezultat nasilja, pretnji i neslobode, a ne slobodno izražene volje u okviru liberalno-demokratskog poretka - stoji u navedenom članku. - Možda su bili „demokratični“ ako se pod „demokratijom“ podrazumeva samo utvrđivanje koga ima više, a koga manje. Ali, liberalni sasvim sigurno nisu bili, jer nije bilo dovoljno slobode da bi svako bez opravdanog straha od drastičnih posledica mogao reći tačno ono što misli. Nije bilo dovoljno slobode. A nema je ni danas. Agresivnost i nasilje bili su glavne karakteristike naših referenduma o nezavisnosti. Ova konstatacija dr Jovića odmah je izazvala burne reakcije u Hrvatskoj, a reagovala je i kancelarija Ive Josipovića izjavom da se predsednik ne slaže sa tezama svoga savetnika. Josipovićev stav je da je referendum o otcepljenju u Hrvatskoj bio održan u demokratskoj atmosferi, pod teretom politike Slobodana Miloševića i njegovih tenkova koji su pretili Hrvatskoj.
Pročitajte još:Preko 13.500 civila priznato kao žrtve operacija vojske Ukrajine!Najmanje 15. ruske dece nestalo u toku obrazovnog programa SAD-a!Amerikanci u panici: Osoba zaražena ebolom bila u kontaktu sa čak 18 rođaka!
Za Jovića su referendumi u republikama bivše Jugoslavije bili zapravo uvertira za rat, prve epizode rata, a ne pokušaji da se sačuva mir. Pojedini stavovi Jovića već su ranije izazivali različite reakcije, pa ga je hrvatska desnica proglašavala „lažnim naučnikom“, „Jugoslovenčinom“ i čovekom koji pokušava da kriminalizuje Domovinski rat. Zamerali su mu što svoje naučne radove objavljuje „u regionu“, pre svega u Srbiji, ali i navodili da sarađuje sa engleskim obaveštajnim službama. Iako to nikada Jović nije napisao, stavljalo mu se „na teret“ zalaganje da Hrvatska i Srbija istovremeno uđu u EU, kako bi se izbeglo da Hrvatska ucenjuje srpsku stranu. Neki analitičari su čak tvrdili da je dr Dejan Jović „bezbednosni problem Hrvatske“, kao i da pokušava da izjednači partizanski i četnički pokret.
POGREŠNO VREME Najnoviji Jovićev tekst u „Političkoj misli“ je došao u pogrešno vreme za njegovog donedavnog šefa koji je u kampanji za predsedničke izbore. Po mnogima je i reagovao tako brzo i smenio svog dugogodišnjeg savetnika upravo da se ne bi kampanja vrtela oko Jovićevih stavova. Izvor: Novosti