Šarović za Glas Rusije: Šešelju nisu potrebni lekari, već sloboda
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj, koji se 12 godina nalazi u Međunarodnom tribunalu za bivšu Jugoslaviju, narednih dana treba da prođe pregled tomografom. Političaru je pre godinu dana operativno uklonjen zloćudni tumor debelog creva, a sada su pronađene metastaze na jetri. Pri tome, kako tvrdi SRS, detalji istorije bolesti se kriju od samog pacijenta.
Čak glavni tužilac Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju Serž Bramerc ne može da kaže kada će se približno završiti suđenje Vojislavu Šešelju, optuženom za zločine protiv bosanskog i hrvatskog stanovništva u toku konflikata na teritoriji bivše Jugoslavije. Srpski radikali smatraju da Hag namerno oteže, pošto ne raspolaže dokazima Šešeljeve krivice.
U intervjuu za Glas Rusije zamenik predsednika SRS Nemanja Šarović je izjavio da namerava da se obrati SB UN, ambasadama prijateljskih država, pre svega Rusiji, kao i međunarodnim organizacijama "koje se tobože bave zaštitom ljudskih prava, ali ćute kada je reč o Vojislavu Šešelju".
Gospodine Šaroviću, predsednik srpskog Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim LJajić je izjavio da je spreman da pošalje Šešelju lekare. Kolkio je poznato, lider radikala uvek je odbijao pomoć zvaničnog Beograda, ali možda sada je upravo slučaj kada će srpski lekari videti više od holandskih kolega?
Što se tiče pomoći države, ta pomoć bi pre svega trebala da se ogleda na sednicama SB OUN, koje su bile posvećene Haškom tribunalu. Država je morala žestoko da kritikuje njegov rad zbog suđenja koje traje toliko dugo i zbog toga što Vojislav Šešelj nije na slobodi. To što Vlada Srbije kaže da je spremna da pošalje lekare nakon 12 godina pritvora bez presude, to mogu videti samo kao krajnje licemerje. U pravu ste, Vojislav Šešelj je uvek odbijao pomoć režima iz Beograda, i to što on želi nisu lekari, već sloboda.
Uz kopiju dokumenta koju je Šešelju predao zatvorski lekar, na mesto gde se piše dijagnoza zalepljen je beli listić. Zašto od obolelog kriju ono glavno?
Očigledno je da Haški tribunal čini sve što je moguće da likvidira Vojislav Šešelja. I ovo nije prvi put sa se takve stvari rade. On se pre prethodne operacije - od oktobra 2012 . godine do decembra 2013. godine žalio na tegobe vezane za debelo crevo. On je tražio da ide na kolonoskopiju, međutim oni su to uporno odbijali. Slično se ponovilo i sada. Šešelj već mesecima ima povišenu temperaturu, međutim oni su mu govorili kako je to u Holandiji normalno. Taj dokument sa dijagnozom koji je prelepljen belim papirom je nepobitna činjenica da Haški tribunal krije detalje o lošem zdravstvenom stanju od samog Vojislava Šešelja, što znači da oni ne žele da se on leči. NJihov je interes da Vojislav Šešelj umre u pritvoru, jedini razlog za to je činjenica da ni posle 12 godina ne samo da nemaju dokaza da ga osude već i da nisu u stanju da donesu bilo kakvu presudu.
U slučaju da Šešelj bude ipak pušten na slobodu, može li da mu pomogne srpska medicina?
Svakako mogućnosti za lečenje su bolji u Srbiji na slobodi, nego u pritvoru Haškog tribunala. Ali, zdravstveno stanje nije jedini razlog zbog kojeg tražimo njegovo bezuslovno i momentalno oslobađanje. Već odavno ne postoji nijedan procesni razlog da Vojislav Šešelj ne bude na slobodi, makar privremenoj. Haški tribunal je pričao o mogućnosti uticaja na svedoke, a poslednji svedok tužilaštva u procesu protiv Šešelja je saslušan 2009. godine, pr e skoro tri godine su iznete završeni reči. Nezapamćeno je da neko nakon završetka postupka iznošenja završnih reči čeka tri godine da bude doneta presuda.
Pročitajte još: Vlada Srbije kod Šešelja šalje doktore i konzula!U Srbiji se na primer presuda donosi onog trenutka kada je objavljen kraj suđenja . N i u jednom pravnom sistemu ne možete čekati tri godine na donošenje presude. A u predmetu protiv Šešelja, zbog promene jednog od sudija, apsolutno nije jasno kada bi ta presuda mogla biti doneta. Sudija Niang je prvo tražio šest meseci da se upozna sa predmetom, pa onda još šest meseci. Da li će možda zatražiti i još godinu dana? Sudija nikada nije video optuženog, nije prisustvovao nijednom danu suđenja, nije video nijednog svedoka. Čak u trenutku kada je završen postupak protiv Šešelja uopšte nije bio sudija, nego nego službenik u sudu za Ruandu. On je bio u oktobru 2013 godine imenovan za sudiju, a dan kasnije postavljen za trećeg sudiju u jednom od najkomplikovanijih slučajeva u međunarodnom sudu za ratne zločine. Između ostalog, niko od troje sudija koje sude Šešelju, pre toga nije bio sudija. Izvor: Glas Rusije
Bonus video
portala "Pravda" kao i TV produkciju.
Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.
Kolumne
Išćenko: Za preostale Ukrajince je najbolje da Ukrajina što pre prestane da postoji kao država
Ukrajini će najlakše biti 2025. godine. Ranije je malo toga zavisilo od nje, a sada ni njena...
Tahrir Al-Šam će biti u velikoj geopolitici
Priča o usponu militanata Tahrir al-Šama na sirijski tron biće još dugo obavijena tajnama ...
NESTOROVIĆ: Tri moguća scenarija za 2025. godinu
Arktik: Kako Rusi sređuju svoju kuću
Moj kum i ja ne volimo izraz „volonter“: pošto smo obojica Sloveni (on je Srbin, a ja Rus)...