Kijev sprema "blickrig" udar na Donjeck
Ukrajinski vojnici su koncentrisali udarne grupacije u neposrednoj blizini Donjecka. Bojeva sposobnost brigada koje su ustanici razbili krajem leta, obnovljena je. Široka mobilizacija je omogućila da se uveća brojnost ukrajinskih trupa na prilazu Donbasu. Na glavni grad DNR sa tri strane usmereni su sistemi rafalske paljbe različitog kalibra, saopštio je premije DNR, vrhovni komandant Alekandar Zaharčenko.
Prema onoj koncentraciji vojnih odreda koji se koncentrišu oko Donjecka, prema količini raketiranja koje se stalno intenzivira, može se izvesti zaključak da se ukrajinska armija priprema za masovnu ofanzivu. Prema mojim podacima, biće joj potrebno još 3-5 dana da završi formiranje odreda, prebacivanje municije i popunu ličnog sastava.
Ove podatke presretnutih razgovora radio-vezom i operativne obaveštajne službe DNR potvrđuju same ukrajinske vlasti. Ovih dana predsednik ukrajinskog parlamenta Aleksandar Turčinov i rukovodioci ukrajinskog MUP-a i ministarstva odbrane predali su nacionalnoj gardi 10 oklopnih vozila. Ranije nacionalna garda, formirana od dobrovoljačkih odreda radikala-nacionalista, ratovala je čime je mogla: od kamiona i autobusa do inkasatorskih vozila. Sada oni dobijaju vojnu tehniku iz ruku prvih lica države.
Nravno, desetak oklopnih vozila na frontu ne znači mnogo. Ali ovde je za Kijev najvažnije da stavi do znanja da prednost ima vojno rešenje pitanja. To je posebno važno uoči izbora za Vrhovnu radu koji su zakazani za 26. oktobar.
Pročitajte još:Vođa „Noćnih vukova“: Srbija je postala bliža Rusiji od UkrajineAmerikanci strahuju da Rusija na Krimu razmešta taktičko nuklearno oružje
Prema oceni sociologa, Blok aktualnog predsednika Petra Porošenka ima šansu da dobije trećinu parlamentarnih fotelja. Sledi Radikalna stranka Olega LJaška sa 13%. Na trećem mestu je Narodni front na čelu sa Arsenijem Jacenjukom i Aleksandrom Turčinovom, aktualnim premijerom Ukrajine i predsednikom Vrhovne Rade, sa 11%.
Ova trojica – LJaško, Jacenjuk, Turčinov – ne kriju svoje ratoborne poglede. Oni su bili protiv primirja. U svojim intervjuima oni ponavljaju da ne treba uzimati za ozbiljno zakon o takozvanom posebnom statusu Donbasa, koji je potpisao predsednik. Na predizbornim agitacionim fotografijama oni su ili u vojničkog uniformi, ili nišane na nekog iz puške, sede u oklopnom vozilu. Objedinivši se u parlamentu, oni će predstavljati ozbiljnu agresivno raspoloženu koaliciju, sa kojom Porošenko, čak ako bude želeo, neće moći jednostavno da sarađuje. Tim pre što i posebne želje nema. Pod međunarodnim pritiskom Porošenko je bio primoran da sklopi primirje sa ustanicima Donbasa. Ali on shvata da će mu pobeda u ratu doneti kao političaru mnogo više povlastica nego dugotrajni i složeni pregovarački proces.
Zato je armija spremna na blickrig. Momenat je odabran strateški pravilno. Za 2. novembar su zakazani izbori za parlamente i šefove Donjecke i Luganske narodne republike. Prema mišljenju Moskve, ovi izbori će doprineti stabilizaciji situacije na istoku Ukrajine. A to znači, Kijevu oni ne odgovaraju. Vojni napad će osujetiti demokratski proces. To je jasno. Neutvrđeno ostaje samo pitanje da li će se predsednik Porošenko odlučiti da u jednostranom poretku prekrši primirje i izda naredbu za napad.
Izvor: Glas RusijeBonus video
portala "Pravda" kao i TV produkciju.
Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.
Kolumne
Išćenko: Za preostale Ukrajince je najbolje da Ukrajina što pre prestane da postoji kao država
Ukrajini će najlakše biti 2025. godine. Ranije je malo toga zavisilo od nje, a sada ni njena...
Tahrir Al-Šam će biti u velikoj geopolitici
Priča o usponu militanata Tahrir al-Šama na sirijski tron biće još dugo obavijena tajnama ...
NESTOROVIĆ: Tri moguća scenarija za 2025. godinu
Arktik: Kako Rusi sređuju svoju kuću
Moj kum i ja ne volimo izraz „volonter“: pošto smo obojica Sloveni (on je Srbin, a ja Rus)...