BEOGRAD - Studentska konferencija univerziteta Srbije (SKONUS), krovno predstavničko studentsko telo, u koordinacijii sa studentskim parlamentima državnih univerziteta, organizuje danas ali i naredna dva dana studentske proteste u svim univerzitetskim gradovima, nezadovoljni zbog usvajanja izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
Studenti niških fakulteta zatražili su danas na protestu od prosvetnih vlasti da se broj redovnih ispitnih rokova ne smanjuje sa šest na pet i da se ne skraćuje dužina apsolventskog staža, uz poruku da skupu ne prisustvuju "loši đaci već budućnost Srbije". Osim navedenih kratkoročnih zahteva, studenti su zatražili donošenje novog Zakona o visokom obrazovanju u čijem pisanju bi učestvovali i njihovi predstavnici. Niški studenti uputili su sa Trga kralja Milana pismo javnosti, a zatim potpisali peticiju kojom traže ispunjavanje njihovih zahteva i koju će poslati Ministarstvu prosvete. Pismo javnosti na preotestu pročitao je student prorektor Đorđe Stanković koji je naveo "da je obrazovanje sve skuplje, a plate njihovih roditelja sve manje". Na studentske zahteve podsetio je predsednik Studentskog parlamenta Milan Petković uz najavu da će centralni prostest svih studenata u Srbiji, ako zahtevi ne budu prhvaćeni, biti održan 13. oktobra u Beogradu. Na skupu je rečeno da je gradivo zastarelo pa studenti traže savremenije programe i primereno opterećenje studenata, kao i prilagođavanja obrazovanja naše zemlje sa ostalim zemljama Evrope i sveta. Studenti su nosili transparente, na jednom od njih je pisalo "Studiranje jednako bankrotiranje", na drugom "Student nije zapalio žito, ali može da zapali preko". Za sutra u podne ispred Ministarstva prosvete zakazan je protest u Beogradu, kao i u Novom Sadu i Kosovskoj Mirovici, rekao je Jeremić i najavio da će štrajk biti održan i u sredu, u Novom Pazaru. Protesti se organizuju u saradnji sa univerzitetskim studentskim parlamentima, a studenti zahtevaju šest obaveznih ispitnih rokova u školskoj 2014/15. umesto pet. Takođe, traže da studenti koji su upisani u prvu godinu studija školske 2010/11, odnosno 2011/12. godine zadržavaju pravo da se finansiraju iz budžeta najduže godinu dana po isteku redovnog trajanja studija, kao što je i do sada bila praksa. - Izuzetno od odredaba člana 94. stav 1. Zakona o visokom obrazovanju, status studenta koji ne završi studije do isteka roka koji je određen u tački 4 ovog člana, ne prestaje i produžava se do kraja školske 2015/16. godine, jedan je od zahteva studenata.
Pročitajte još:Napuštanje Kosova se ne može zaustaviti!
Svi beže od Šapićevog doktorata
NJihovi dugoročni zahtevi su: početak rada na izradi novog Zakona o visokom obrazovanju sa aktivnim učešćem relevantnih studentskih predstavnika u radnoj grupi, kao i početak rada na pronalaženju dugoročnog rešenja problema kvaliteta nastave, opterećenja i nedovoljno jasno definisanih programa studija i studentskih kurseva, uz učešće studenata u radnoj grupi. - Nemamo drugog načina, nego da mirnim protestom iskažemo nezadovoljstvo, pre svega zbog načina komuniciranja sa studentima, a onda i zbog donesenih izmena i dopuna Zakona, rekao je Jeremić i pozvao studentske organizacije i asocijacije da u saradnji sa studentskim parlamentima svih fakulteta i univerziteta podrže protest. Izvor: Tanjug