Najnovije

Privredu guši čak 384 neporeskih taksi!

BEOGRAD- Srbija ima jednostavna poreski, ali komplikovan neporeski sistem zbog čega privreda plaća 384 neporeska nameta, od kojih su 247 parafiskalni, izjavila je danas predstavnica Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj NALED Jelena Bojović.
Problemi privrede sa taksama (foto: urbangadgette.com)

Problemi privrede sa taksama (foto: urbangadgette.com)

"Tih 247 parafiskalnih nameta, što je dve trećine, znači da privreda za njihovo plaćanje ne dobija od države ništa zauzvrat, ili dobija nesrazmerno malo", rekla je ona i dodala da 70 takvih naknada uopšte ne prolazi kroz Trezor. Bojović je na predstavljanju analize "Neporeski nameti u Srbiji 2014" NALED-a i američkog USAID-a izjavila će opterećenje privrede parafiskalnim nametima biti smanjeno ako Vlada Srbije preduzme pet koraka. Prvi je, kaže ona, da se prestane sa praksom naplaćivanja više taksi za jednu uslugu, a druga i da se visina tih taksi usaglasi srazmerno ceni pružene usluge. Dalje je, kako kaže, potrebno ukinuti namete za koje se od države ne dobija nikakva usluga, niti vrednost, ali bi trebalo i vratiti opštinama prihode koji im, kako kaže, po prirodi stvari pripadaju. Bojović je navela da su ova 384 neporeska nameta evidentirana u prvom registru parafiskala koji su NALED i USAID formirali 2012. godine, a sada je, kako kaže, potrebno da takav registar formira i država. "Država bi, takođe trebalo da fomira elektornski registar taksi i naknada, ali na nacionalnom nivou i da uz to propiše da insitutcije ne mogu da nalaćuju nikakve takse koje nisu navedene u tom registru", rekla je Bojović. Predsednik Upravnog odbora Udruženja vlasnika računovodstvenih agencija (UVRA) Đerđ Pap ocenio je da je tih pet predloženih koraka dobro osmišljeni, ali je naveo da nedostaje šesti korak. "Naveli ste kako se boriti i ukinuti neke parafiskale, ali je možda i važnije pitanje kako sprečiti pojavu novih", ukazao je Pap. Ekonomista Svetske banke Duško Vasiljević rekao je da je u izveštaju Svetske banke skrenuta pažnja na to da su parafiskalni nameti jedan od bitnijih problema srpske privrede. "Rešavanje parafiskalnih nameta je bitan deo širih reformi, a potrebne su i druge poput reforme inspekcija, brže izdavanje građevinskih dozvola...", rekao je Vasiljević. On je još dodao da je u Srbiji produktivnost na nivou 40 odsto Poljske ili Češke, pa izvozimo manje u poređenju sa regionom, ali i zakone ne sprovodimo dosledno. Profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju FEFA Milica Bisić rekla je da su dve ključne reči za naš sistem nepredvidivost i nedoslednost.
Pročitajte još:Srbija je ušla u recesiju!PKS: 31 srpska kompanija u Moskvi
Prema njenim rečima, čak i kad se u 2012. pokušalo s borbom protiv parafiskala i čak i kad su se svi složili da se to reguliše, nije bilo koordinacije i administrativnog sprovođenja. Potpredsednik Skupštine Srbije Vladimir Marinković izjavio je danas da je ukidanje jednog broja parafiskala 2012. pozitivno uticalo na male preduzetnike, ali da sad predstoji da se radi na tome kako bi se stvorili bolji uslovi za sve. Inače, prvi NALED-ov registar parafiskala je napravljen 2012. nakon čega je na predlog ove organizacije i USAID-a ukinuto 138 parafiskalnih nameta i davanja preduzetnika su tada smanjena za 41 odsto. Prema njihovim podacima, 20 najizdašnijih taksi u 2013. koštalo je privredu 76,5 milijardi dinara. Trend ukidanja suvišnih taksi, kako je rečeno, nije nastavljen. Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA