Najnovije

HAG: Presuda o tužbama za genocid između Srbije i Hrvatske do februara!

BEOGRAD - Predsednik suda u Hagu Peter Tomka najavio pred Generalnom skupštinom UN da će odluku u ovom slučaju doneti pre nego što bude obnovljeno sudsko veće, piše Politika.
Oluja (Foto: Photocrati.com)

Oluja (Foto: Photocrati.com)

Presudu po tužbi Hrvatske i protivtužbi Srbije za genocid, Međunarodni sud pravde u Hagu doneće pre nego što u februaru bude zamenjena trećina sudija u okviru redovnog trogodišnjeg obnavljanja sudskog veća, najavio je u Generalnoj skupštini UN Peter Tomka, predsednik MSP-a podnoseći godišnji izveštaj o radu ovog suda. On je podsetio da je u martu ove godine u sudu održana javna rasprava tokom koje su se Hrvatska i Srbija pozivale na kršenje Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju genocida. Sudija Tomka je, kako kažu u MSP-u, objasnio da se sada raspravlja o ovom slučaju te da je u toku rad na izradi presude. Glavna javna rasprava u Hagu po tužbi koju je Hrvatska podnela protiv SRJ 1999. godine i protivtužbi kojom je 2010. godine uzvratila Srbija kao pravna naslednica SRJ, da podsetimo, održana je od 3. marta do 1. aprila ove godine. U završnoj reči pred sedamnaestočlanim sudskim većem, Saša Obradović, glavni pravni zastupnik Beograda, tražio je od suda da Hrvatsku proglasi odgovornom za genocid nad krajiškim Srbima tokom i posle akcije „Oluja”, da je obaveže da sa liste državnih praznika ukloni „Dan hrvatskih branitelja” i „Dan pobede i domovinske zahvalnosti” koji se slave 5. avgusta jer je reč o „danu pobede u genocidnoj operaciji ’Oluja’”. Srbija je takođe zahtevala i da sud dosudi da Hrvatska plati reparaciju Srbima za sve „štete i gubitke izazvane delima genocida” kao i da omogući Srbima uslove za bezbedan povratak u svoje domove. Od suda je traženo i da se proglasi nenadležnim za onaj deo hrvatske tužbe kojom se Beograd tereti za zločine počinjene pre 27. aprila 1992. godine jer je, prema objašnjenju srpskog pravnog tima, Srbija tada nastala kao država i samim tim obavezana Konvencijom o genocidu.
Pročitajte još:POST-KOSOVSKI SINDROM: Trst želi nezavisnost!
Hrvatski zastupnici su zahtevali da MSP osudi Srbiju za genocid nad hrvatskim stanovništvom tokom rata u toj republici 1991. godine te da je obaveže na naknadu zbog pričinjene ratne štete. Traženo je takođe i da sud Srbiji naloži da sudi svima koji su počinili genocid u Hrvatskoj, da pruži informacije o 865 nestalih osoba i da vrati oko 25.000 kulturnih i istorijskih predmeta oduzetih tokom ratnih sukoba. Tomka je tokom svog obraćanja u UN rekao da je od 1. avgust 2013. godine do 31. jula 2014. godine, sud imao 14 predmeta te da je u četiri slučaja održana javna rasprava. Tokom ovog perioda sud je izrekao i tri presude. Predsednik MSP-a je ponovio poziv državama da u većem broju prihvate nadležnost ovog suda koji je, prema njegovoj oceni, sredstvo za postizanje mirnih rešenja međunarodnih sukoba i promociju skladnih međunarodnih odnosa.
Izvor: Politika (J. Cerovina)

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA