Najnovije

Zloupotreba pomoći za ugrožene poplavama

Pare da vratim ne mogu. Tužiću i državu ako mi traži natrag novac, odnosno tih spornih 600.000 dinara. Goran Jaćimović, bez trunke savesti, čak ljutito, brani se od optužbi da je jedan od 30 ljudi koji su zloupotrebili pomoć za ugrožene u majskim poplavama.
Katastrofa (Foto: JuTjub)

Katastrofa (Foto: JuTjub)

Ovaj kafedžija iz Davidovca kod Paraćina dobio je pomoć od 600.000 dinara, i to za obnovu dela kuće u kojoj mu je bila - kafana. Na listi onih koju su prevarili državu su i vlasnici vikendica i gastarbajteri, koji su se predstavili opštinskim kancelarijama za obnovu kao najugroženiji slučajevi, a kada su dobili novac, vratili su se u Beč i Minhen. Četvoročlana porodica Jaćimović dobila je pomoć za poplavljeni poslovni prostor, u kom je prvo bila prodavnica, a neposredno pre poplava kafana. - Poplavljeno prizemlje od 200 kvadratnih metara je podeljeno na suprugu Violetu i mog sina Darka, na kog sam svoj deo preneo još 2008. Supruga je dobila 250.000 dinara za treću kategoriju oštećenja. Darko je dobio 350.000 dinara za četvrtu kategoriju oštećenja druge polovine kuće do 100 kvadratnih metara. Nismo fizički delili kuću, već smo je samo vlasnički podelili - objašnjava Goran Jaćimović, koji je po treći put na funkciji predsednika Mesne zajednice Davidovac. On je ljut zato što su komšije prijavile da je dobio pomoć za obnovu poplavljenog kafića. - Stalno sam na meti nekih komisija i ne mogu da krenem s obnavljanjem kuće. Poplava me je unakazila, šteta na stambenom objektu je veća od 20.000 evra, kuća tone, nemam novca da je saniram, a oni me prijavljuju i prete da će mi oduzeti pomoć - kaže ugostitelj. Goran i njegova supruga Violeta tvrde da sa dvoje dece Darkom i Bojanom stanuju u prizemlju kuće koje je bilo kafana. - Pare da vratim ne mogu. Ovde živimo sada, pre 15 godina tu je bila prodavnica pića. Sada smo preuredili. Neću da im dozvolim da me posle poplave još i maltretiraju. Sve mi je uništeno. Podeljeni deo do 200 kvadrata ne može da se upotrebljava. Objekat je potopljen, vlažan, tu više nema života. Mogu da nasipam zemljom prizemlje, povećam visinu objekta i da nastavimo da živimo na spratu - objašnjava Goran. Na teritoriji policijskih stanica u Svilajncu i Paraćinu, ipak, još nisu podnete krivične prijave za zloupotrebe pomoći poplavljenima. Ali, policija proverava sve navode.
Pročitajte još:SOMBOR: Voza naleteo na autoMaloletna teniserka: Trener me je seksualno iskoristio, sad idem na psihoterapiju!
Načelnica paraćinske uprave Danijela Radonjić potvrdila je da je komisija izdala više od 2.100 rešenja i da je sve urađeno prema propisima i procedurama Kancelarije za obnovu. - Opštinska uprava nije nadležna da proverava legalnost i legitimnost izjava i dokumentacije koju su podnosili poplavljeni - navodi Danijela Radonjić. Volonter podmetnuo svoj račun i uzeo 350.000 Najdovitljiviji prevarant, koji je iskoristio majske poplave, bio je volonter iz Loznice, koji je radio na pripremanju dokumentacije za rešenja o pomoći. On je radio u Loznici gde je trebalo da pomaže ugroženim sugrađanima. - Volonter je uz rešenje za pomoć, koji je predao njegov zemljak kome je poplavljena kuća, napisao broj svog žiro računa u banci. Tako je država na taj račun i uplatila 350.000 dinara misleći da je to novac za poplavljenog građanina. Ali, novac je podigao volonter. Onda je čovek, na čije je ime glasilo rešenje, počeo da dolazi u prostorije opštine i da se žali da mu pare nisu legle na žiro račun. Usledila je provera zahteva u kom je utvrđeno da je pogrešan račun, a volonter prevarant je uhvaćen posle 15 dana - kaže Miroslav Čučković, predsednik obrenovačke opštine. Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA