Najnovije

Na godišnjicu početka sukoba u Vukovaru dva protesta u Beogradu

BEOGRAD-  U centru Beograda održana su dva skupa povodom godišnjice početka sukoba u Vukovaru.
Vukovar (Foto: Jutarnji.hr)

Vukovar (Foto: Jutarnji.hr)

Nevladina organizacija "Žene u crnom" obeležila je godišnjicu zločina počinjenih u Vukovaru skupom u centru Beograda na kome su okupljeni zatražili otkrivanje imena naredbodavaca tih zločina i otkrivanje podataka o nestalim licima. Predsednica "Žena u crnom" Staša Zajević kazala je da zločini počinjeni u Vukovaru "ne smeju biti zaboravljeni". "Želimo da se obratimo žrtvama stravičnih zločina u Vukovaru, porodicama koje su preživele i koje traže nestale od kojih se mnogi nalaze u Srbiji. Mi tražimo da se na mestima konc-logora u Stajićevu i Begejcima u Vojvodini podigne spomen ploča žrtvama, što je minimum ljudskosti i uvažavanja međususedskih odnosa", kazala je Zajević. Ona je zatražila i otvaranje arhiva Vojske Srbije u kojima se, prema njenim rečima, nalaze podaci o nestalim osobama i masovnim grobnicama raspoređenim širom Srbije. Dvadesetak članova "Žena u crnom" nosilo je transparente na kojima je pisalo "Mir i pravda", "Nikad nećemo zaboraviti vukovarske žrtve". U isto vreme, u Knez Mihailovoj ulici skup su održali i članovi "Srpskog sabora Zavetnici" koji su nosili transparent na kome je pisalo "Vukovar nikad neće biti latinični Vukovar". Predstavnica tog pokreta Milica Đurđević izjavila je da se "Žene u crnom direktno rugaju svim srpskim žrtvama i prognanim Srbima". "Nevladine organizacije poput 'Žena u crnom' sprovode antisrpsku propagandu i doprinose daljem rasparčavanju Srbije. Mi se zalažemo da se u Srbiji donese zakon koji će takve organizacije tretirati kao strane agente", rekla je Đurđević.
Pročitajte još:Vučić: Sarađujemo sa Hagom i između nas nema otvorenih pitanjaŠešelj čestitao godišnjicu „oslobađanja Vukovara od ustaške paravojske“
Ona je dodala da se u Vukovaru "i danas skidaju ćirilične table, sprovodi genocid i ugrožava opstanak preostalih Srba". Oba skupa u centru Beograda protekla su bez incidenata i uz jako prisustvo policije. Borbe za Vukovar trajale su 86 dana, a u njima je, kako se procenjuje, poginulo između 3.000 i 5.000 ljudi, uglavnom civila. U sukobima je razrušeno 90 odsto grada. U opsadi Vukovara 1991. godine, učestvovalo je oko 30.000 vojnika JNA i veliki broj pripadnika teritorijane odbrane dok su hrvatske snage, prema procenama, najpre brojale 1.800 ljudi, ali su vremenom bitno narasle. Izvor: B92

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA