Kad ruski ekonomista pročita Nikolaja Srpskog: Evropsko propadanje je davno predskazano
Vrhu Zapada je do mozga došla prosta mudrost: "Kada je ptica živa, ona jede insekte, ali k...
Najvažnija etapa kloniranja je traženje živih ćelija. Do sada u mnogobrojnim ostacima nisu ih nalazili. Ipak mamut sa Novosibirskih ostrva uliva naučnicima nadu. Ostaci životinje nalazili su se u idealnim uslovima: mamut je upao u jamu sa vodom, koja se smrzla i ni jednom se nije odmrzavala. Meso ima crvenu boju, sačuvana je krv koja se nagomilala i konzervirala u ledenim prazninama, objasnio je za Glas Rusije direktor Muzeja mamuta Severoistočnog federalnog univerziteta (SVFU) Semjon Grigorjev. Između ostalog, prema rečima naučnika, brze rezultate ne treba očekivati:
U skorije vreme ne treba očekivati da će mamuti trčati Arktikom. Ako pronađemo živu ćeliju, pojaviće se novi problemi, takvi kao problem spojivosti DNK mamuta i indijskog slona. Najverovatnije to su predstavnici raznih rodova. U tom slučaju kloniranje će biti nemoguće.
Pročitajte još:Horor: U Beogradu se svakog dana seksualno zlostavlja najmanje jedno dete!
Partneri Rusa u jedinstvenom eksperimentu su južnokorejski naučnici. Oni imaju veliko iskustvo kloniranja kućnih ljubimaca, između ostalog pasa. A 2011. godine napravili su klonove vuka i kojota. U Sibiru bukvalno ovih dana počinje da radi zajednička laboratorija: prostoriju je izdvojio Ruski Severoistočni univerzitet, a opremu je dala korejska strana. Ni Korejci, ni Rusi ne postavljaju sebi zadatak preporoda populacije sibirskih mamuta. Radi toga je potrebno klonirati bar 30 raznih primeraka, što je potpuno nerealno. Ako pođe za rukom da se stvori bar jedan, to će biti senzacija i ogromna sreća, objašnjava Semjon Grigorjev:
To je prosto eksperiment koji može da uspe, a može i da ne uspe. Inicijativa potiče od Korejaca. Mi im pomažemo koliko možemo. Dobro je što imamo najbolje očuvani materijal koji je ikada nađen. U njega se uzdamo.
Prema rečima stručnjaka, mamut sa Novosibirskih ostrva ima najbolje očuvana meka tkiva za 200 godina proučavanja ovih životinja.
Izvor: Glas RusijeDonacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
Vrhu Zapada je do mozga došla prosta mudrost: "Kada je ptica živa, ona jede insekte, ali k...
Piše: Vladimir Dimitrijević
Na zidu Parohijskog doma, uvek punog, dao je da se nacrta Ajfelova kula sa minaretom i hodž...
Na kraju je usledio težak poraz vašingtonske močvare na izborima 2024. godine. "Građanska ...
Iako je prošlo samo nedelju dana od pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima a reakc...