Najnovije

Japan: Raspuštena skupština

TOKIO - Japanski premijer je danas raspustio donji dom parlamenta, uoči vanrednih izbora koji bi, kako se očekuje, trebalo da budu održani 14. decembra, u očiglednom pokušaju da dobije podršku za vladu uzdrmanu skandalima, a kako bi mogao da ostvari postavljene političke ciljeve.
Raspuštena skupština (Foto: risingpowersinitiative.org)

Raspuštena skupština (Foto: risingpowersinitiative.org)

NJegova vladajuća Liberalno-demokratska partija (LDP), koja je bila na vlasti većinu vremena posle Drugog svetskog rata, mogla bi da izgubi neka poslanička mesta, ali će verovatno zadržati čvrstu većinu sa koalicioniim partnerom, navodi AP. Donji dom japanskog parlamenta ima 480 poslanika. Izbori će uslediti nakon Abeove odluke da odloži planirano povećanje poreza na prodaju nakon što su podaci objavljeni u ponedeljak pokazali da je priveda ušla u recesiju. Abe predstavlja izbore kao referendum o njegovoj ekonomskoj politici privatizacije, nazvanu "Abekonomija", kao i o odlaganju povećanja poreza sa osam odsto, koliko iznosi sada, na 10 odsto, koliko je predviđeno da bude u oktobru sledeće godine. "Sada počinje bitka. Mi ćemo krenuti u totalni rat tako da svi možemo da se vratimo ovde i preuzmemo svoju odgovornost da od Japana napravimo zemlju koja će sijati u centru sveta", rekao je Abe. Prevremeni izbori zbunjuju birače zato što je Abe bio premijer samo dve godine, što je otprilike pola mandata. Ni raspisivanje izbora neposredno po objavljivanju negativnih ekonomskih podataka obično se ne smatra mudrim potezom, navodi AP. Rezultati anketa objavljenih ove nedelje pokazali su da je većina birača protiv raspuštanja donjeg doma parlamenta. Ali Abe, čiji je sadašnji mandat počeo u decembru 2012, to možda smatra šansom da dobije novi mandat i očisti parlament od nedavnih skandala u koje su bili umešani ministri iz vlade zbog kojih je njegova popularnost pala, smatraju stručnjaci. Dva ministra su podnela ostavku, a ostali su kritikovani zbog načina finansiranja predizborne kampanje i kršenja izbornog zakona. "Nema sumnje da je cilj da se produži njegov ostanak na funkciji premijera", izjavila je bivša poslanica Mijeko Nakabajaši koja sada predaje na univerzitetu Vaseda u Tokiju.
Pročitajte još:Merkel: Mi smo protiv unilateralnog priznanja PalestineBajden: Daćemo Ukrajini 20 miliona dolara
Budući da su opozicione stranke u rasulu, Abe može biti uveren da će birači omogućiti pobedu njegovoj stranci, što će njemu pružiti šansu da bude premijer još četiri godine. Fokus je na ekonomiji i malo je birača koji su protiv odlaganja povećanja poreza. Osim toga, izbori će biti održani pre nego što Abe sledeće godine bude morao da se bavi neugodnim osetljivim pitanjima koja bi mogla dovesti do smanjenja podrške njegovoj vladi. To se prevashodno odnosi na zakon o povećanju japanske vojne uloge u svetu i ponovno pokretanje proizvodnje u nuklearnim elektranama. "To je kao da ste pritisnuli taster za resetovanje. Kada prođu izbori Abe će verovatno tvrditi da je dobio mandat od građana i da ima praktično blanko ček od njih da upravlja zemljom još četiri godine", kaže Koći Nakano, profesor međunarodne politike na univerzitetu Sofija u Tokiju. Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA