"Kakva ti je kultura, takva ti je i armija!"
Dakle, radi se o tome je resorni ministar Ivan Tasovac, zajedno sa svojim kolegom iz Moskve Vladimirom Medinskim, pre nekoliko dana u srpskoj prestonici postigao sporazum o tome da se od sledeće godine znatno intenzivira srpsko-ruska kulturna razmena, pri čemu su obojica izneli uverenje da i pored dosadašnje uspešne saradnje u toj oblasti i dalje postoji veliki prostor za njeno unapređenje.
Inače, oni su na pomenutom susretu, koji je održan nakon izložbe u Konaku kneza Miloša na temu „Istorija duhovnih odnosa Rusije i Srbije od 14. do 19. veka“, koju je obišao i ruski patrijarh Kiril, najavili da će uskoro nastaviti razgovor na Forumu u Sankt Peterburgu početkom decembra, kada će odrediti konkretne oblike buduće saradnje, ali već sada se zna da će sredinom februara sledeće godine u Beogradu u zgradi Istorijskog muzeja zajedničkim naporima biti organizovana velika izložba posvećena istoriji Velikog rata, a istog dana bi trebalo da se u glavnom gradu Srbije održi i evropska premijera visokobudžetnog ratnog igranog filma, koji predstavlja prvi film ikada snimljen u Rusiji na temu Prvog svetskog rata.
A kada se tome doda podatak da na primer već za desetak dana, ili tačnije 4. decembra, u velikoj dvorani Sava centra gostuje ruski Državni akademski ansambl narodnih igara „Mojsejev“, poznat po tome što je u celom svetu proglašen za najveću i najznačajniju od svih igračkih grupa, koji će izvesti scenski spektakl i balet na muziku Musorgskog, po motivima romana Nikolaja Gogolja, onda zvuči sasvim logično što je ruski ministar u Beogradu izjavio da je kultura most koji treba povezivati zemlje, a u odnosima između Srbije i Rusije, kako je kazao, „to nije most, nego široki, asfaltirani autoput“.
Pročitajte još:(INTERVJU) Prof. dr Mila Alečković: Ne može bez Šešelja!
Zato, bez obzira da li će 2016. godina i formalno biti proglašena za godinu srpsko-ruske kulture, o čemu je takođe već bilo govora između Tasovca i Medinskog, ostaje činjenica da će se u svakom slučaju međusobna saradnja i dalje obogaćivati novim sadržajima, a to garantuje da će u obe zemlje biti više kvalitetnih kulturnih dešavanja, a manje pseudo-kulturnih falsifikata, na koje je još ranije upozorio Vladimir Putin, konstatujući da se uporedo sa očiglednim dostignućima u razvoju kulture, često susrećemo i sa „kulturnom bedom“, odnosno sa „fastfudom od kulture“.
A to je dodatni razlog da se sa dužnom pažnjom podsetimo na onu misao sa početka, koja kaže – „Kakvu imate kulturu, takvu imate i armiju, i sve ostalo“.
Izvor: Glas RusijeBonus video
portala "Pravda" kao i TV produkciju.
Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.
Kolumne
Ćeranić: Glavne zapadne ambasade prate svaki Dodikov uzdah, a o zločinu u ime Alaha – preko volje
Problemi sa logikom, ili Kako je Rusija zatvorila benzinsku pumpu
U Kazanju je završen sastanak zemalja-članica BRIKS-a. Neki od rezultata.
VLADIMIR DIMITRIJEVIĆ - BOGOSLUŽBENA REFORMA: Šta je učio patrijarh Pavle ( KNJIGA NA POKLON )
Već decenijama u Pravoslavnoj Crkvi traju pokušaji reforme bogosluženja.
Slobodan Antonić: Etnički neutralna Srbija
Na crnoj listi pesama zabranjenih za emitovanje na radiju i TV, sve do kraja osamdesetih god...