BEOGRAD - Belgijske kompanije Energo Zelena i Zelena N.V. saopštile su da su podnele zahtev za arbitražu protiv Republike Srbije pred Međunarodnim centrom za rešavanje investicionih sporova u Vašingtonu (ICSID), zbog, kako tvrde, sistematskih propusta Srbije da sprovede sopstvene propise u oblasti prerade životinjskog otpada.
Upravni odbor kompanije je, takođe, doneo odluku da obustavi sve aktivnosti postrojenja u Inđiji, jedinog postrojenja za neškodljivu preradu opasnog životinjskog otpada u Srbiji koje je u potpunosti usklađeno sa domaćim propisima. Kompanije Energo-Zelena d.o.o. i Zelena N.V. odlučile su da započnu međunarodnu investicionu arbitražu protiv Republike Srbije zbog značajnih gubitaka i štete koja je pričinjena poslovanju kompanije u Srbiji u oblasti neškodljive prerade životinjskog otpada. "Do gubitaka i štete je došlo zbog niza nedozvoljenih radnji i propusta od strane nadležnih organa Republike Srbije", navedeno je u saopštenju Energo-Zelene. "Energo-Zelena je, suprotno tom principu jednakog tretmana, kontinuirano izložena očitoj diskriminaciji i nelojalnoj tržišnoj konkurenciji, a sistematskim propustima da sprovede sopstvene propise o preradi životinjskog otpada Srbija ne samo da je nanela značajnu štetu kompaniji, već je ugrozila životnu sredinu i javno zdravlje svojih i građana drugih zemalja", ocena je te kompanije. Energo-Zelena tvrdi da je Srbija, takođe, prekršila svoje međunarodne obaveze koje proističu iz bilateralnog investicionog sporazuma sa Belgijom (Sporazumom između Belgijsko-luksemburške ekonomske unije i Srbije i Crne Gore o uzajamnom podsticanju i zaštiti ulaganja koji je stupio na snagu 2007. godine).
Pročitajte još:NOPS: Anketa pokazala – ne želimo nove akcize
Ta kompanija navodi da je pokušala da spor reši mirnim putem, ali da je "naišla na prazna obećanja, kontinuirano flagrantno kršenje zakona i očigledan nedostatak iskrene namere srpske strane da se reši problem". Do kraja decembra svih 43 zaposlenih u Kompaniji ostaće u radnom odnosu, a iz Energo-Zelene najavljuju da će fabrika, u koju je inicijalno uloženo 21,5 miliona evra, biti zatvorena. Izvor: Tanjug