Najnovije

Hrvatski parlament se usaglasio oko deklereacije protiv Šešelja

ZAGREB - Poslaničke grupe hrvatskog Sabora usaglasile su tekst deklaracije kojom osuđuju puštanje iz haškog pritvora Vojislava Šešelja i traže povlačenje takve odluke.
prof. dr Vojislav Šešelj - predsednik Srpske radikalne stranke (Foto: JuTjub)

prof. dr Vojislav Šešelj - predsednik Srpske radikalne stranke (Foto: JuTjub)

Deklaracija u vezi s odlukom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju o privremenom puštanju optuženika Vojislava Šešelja na slobodu, kako se zove službeno taj dokument, osuđuje tu odluku i traži od suda da je povuče. Nezavisna poslanica, ranije HDZ premijerka, Jadranka Kosor, rekla je da je deklaracija "jako izbalansirana", da se ne bavi posebno Srbijom, nego upozorava šta se dogodilo. "Upozoravamo da Šešelj i dalje zagovara i širi mržnju, da udara u temelje vladavine prava, zagovara Veliku Srbiju s teritorijalnim pretenzijama na Hrvatsku, a to ne možemo dozvoliti", ističe Jadranka Kosor, a prenosi hrvatska agencija Hina. Ali, dodala je, "vrlo jasno i precizno govorimo kakva je situacija u Srbiji, da se oni moraju ograditi od svega toga". Kako je kazala, kad se poprave tehničke pojedinosti, deklaracija će biti upućena predsedniku Sabora Josipu Leki i biće zatraženo da je uvrsti u dnevni red, ali ne može da predvidi hoće li Sabor deklaraciju doneti pre četvrtka, kada na istu temu, na inicijativu hrvatskih evroparlamentaraca, raspravlja Evropski parlament. Inače, u radnoj verziji rezolucije predložene EP, u koji je Tanjug imao uvid, piše da Evropski parlament oštro osuđuje govor mržnje Vojislava Šešelja i pozivaju se vlasti Srbije da se odlučno ograde od njegovih izjava. "EP najoštrije osuđuje govor mržnje Vojislava Šešelja i uvrede žrtava rata na podrucju bivše Jugoslavije, uključujući i njegovu sramotnu izjava na dan sećanja za žrtve Vukovara", piše u radnoj verziji dokumenta,o kojem EP treba da raspravlja i glasa u četvrtak, 27. novembra. Inače, proteklih dana su i u hrvatskom Saboru, a i iz samog državnog vrha Hrvatske, povodom slučaja Šešelj, upozoravali Srbiju da,kao kandidat za članstvo u EU, "mora poštovati demokratske standarde i vladavinu prava kao i drugi". Neposredan povod za podizanje tenzija u Hrvatskoj sve do saborske rasprave bio je hrvatski praznik, Dan sećanja na žrtve Vukovara, kada je Šešelj čestitao "srpskim četnicima oslobođenje Vukovara".
Pročitajte još:Sarajevo: Navijači pozvali na ubistvo Šešelja, treba ga zaklati!(INTERVJU) Prof. dr Mila Alečković: Ne može bez Šešelja!
A povodom negativne euforije,nastale u Hrvatskoj povodom puštanja Šešelja iz pritvora, i prozivanja Srbije zbog njegove retorike, reagovao je nedavno i srpski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić koji je ocenio da je lider radikala "top tema" u Hrvatskoj iz tamošnjih unutrašnjepolitičkih razloga i predizborne (predsedničke) kampanje, a da toj zemlji nedostaje hrabrost za rešavanje pitanja iz prošlosti. Reč je o klasičnoj zameni teza i pokušaju Hrvatske da Srbiju uvuče u nešto što sa njom nema nikakve veze, rekao je Dačić i dodao da je ponašanje hrvatske vlasti, koja traži da se Vlada Srbije ogradi od izjava lidera radikala, klasično licemerje i zamena teza. "Kad Hrvatska bude mogla da bez velikih snaga policije sačuva 10 ćiriličnih tabli onda može da drži lekcije Srbiji", podsetio je Dačić na konstantno uništavanje dvojezičnih tabli u Hrvatskoj,u sredinama sa srpskim stanovništvom. Hrvatska, dodao je, treba da ima mnogo više hrabrosti za rešavanje pitanja iz prošlosti - traženju nestalih osoba, ali i ostvarivanju prava Srba koji su tamo nekada živeli, a tu je i pitanje granične linije. Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA