Stranke i koalicije, koje su se nadmetale na poslednjim parlamentarnim izborima, ukupno su na raspolaganju imale oko 1,6 milijardi dinara, a trka za glasove birača koštala ih je više od dve milijarde!
Posle kampanje ostalo je 468 miliona dinara neplaćenih računa, oglasa, TV spotova...
Ove podatke juče je obelodanila Agencija za borbu protiv korupcije, analizirajući izveštaje o prihodima i rashodima koje su im izborne liste slale po završetku glasanja. U čak osam, od 17 izveštaja, posle podvučene crte upisan je manjak, najviše zbog troškova medijske promocije. Najveću „rupu“ između prihoda i rashoda prijavila je koalicija oko LDP - više od 143 miliona dinara, sledi savez oko Tadićeve stranke - 108 miliona, URS - skoro 81 milion, SPS - 63 miliona... S druge strane, posle „prebijanja“ s plusom na računu, iz kampanje su izašli SVM (10,5 miliona), naprednjaci (dva miliona), radikali (oko 260.000 dinara)... Praktično, mnoge stranke su posle kampanje ostale da grcaju u neplaćenim računima, a ovih dana prave računicu kako će ubuduće izmirivati obaveze i šta ih čeka uoči sledećih izbora. Jer, parlament se sprema da izglasa izmene zakona kojima će uplate partijama iz državne kase biti srezane za oko 35 odsto. Najviše se brinu male partije. - Za stranke na vlasti smanjenje je samo fiktivno, jer oni većinu novca obezbeđuju iz drugih izvora, poput javnih preduzeća. Razlike u izdvajanjima za stranke su drastične, pa SNS dobija 70 puta više novca nego mi - kaže predsednik Nove stranke Zoran Živković. Šef poslaničke grupe SVM Balint Pastor kaže da je jasno da će svim partijama biti teže, jer će dobijati manje novca: - Nama manjima ne treba puno novca za političku kampanju, reklame i bilborde, ali ćemo uraditi detaljnu analizu koliko ćemo sada novca dobijati i kako najbolje da ga rasporedimo.
Pročitajte još: JOSIPOVIĆ: Žalosno je što Šešelj nije osuđen u Hagu!
Predsednik kluba SNS Zoran Babić, čija je stranka predložila rezanje partijskih prihoda, ističe da male stranke neće nestati zbog zakonskih izmena: - Te partije mogu nestati samo izbornom voljom građana. Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Tatjana Babić smatra da će izmene zakona otežati posao kontrole stranačkih izveštaja: - Za nas nije prihvatljivo da se sredstva koja politički subjekti za finansiranje redovnog rada koriste i za kampanje. Sporno je i rešenje koje će strankama omogućiti da kupuju nepokretnosti i iz javnih sredstava i da ih dalje koriste u različite svrhe, kao što je izdavanje. Kad se uporedi uloženi novac i broj osvojenih glasova, najveće izdatke imao je URS. Za jedan dobijeni glas uložili su 1.657 dinara. Slede liberali sa odnosom jedan prema 1.367 dinara, Tadićev savez - 850, socijalisti - 705, DSS - 632... Napredaci, PZDD i SDA Sandžaka su za podršku jednog birača morali da ulože oko 500 dinara. Izvor: Večernje Novosti