BANJALUKA- Euforija oko izbora nove Vlade Srpske je utihnula. Premijerka Željka Cvijanović i ministri su položili zakletvu i obećali da će raditi u interesu naroda. Svečanost, fotografisanje i paradiranje su završeni. Sada su pred njima mnogobrojni problemi - siromaštvo, nezaposlenost, javni dug, male plate, zavisnost od MMF, kriza u zdravstvu i privredi!
Prvi zadatak vlasti je donošenje budžeta i ekonomske politike za 2015. u kojoj se, po oceni analitičara, očekuju mnogi izazovi, a finansijsku situaciju dodatno bi moglo da oteža dalje prolongiranje isplate nove tranše MMF od 134 miliona maraka, što bi već na proleće moglo da dovede do problema u isplati plata u javnom sektoru. Pred ministrima su i stalni zahtevi za povećanje plata i penzija, od kojih prosečan radnik i penzioner ne može da obezbedi minimum egzistencije. Tu su i apeli za stvaranje boljih uslova za rad u bolnicama i školama, povećanje izdvajanja za boračke kategorije... Evidentan je i rast dugovanja javnih fondova i preduzeća, posebno onih u elektroenergetskom sektoru. Premijerka RS Željka Cvijanović uverava da će Vlada već od januara snažno ući u reforme. - Budžet i ekonomska politika za 2015. trebalo bi da budu usvojeni za desetak dana - poručila je ona. Najavljene su reforme u javnom sektoru, zdravstvu, pravosuđu, obrazovanju, penzijskom sistemu, nastavak ulaganja u velike energetske i infrastrukturne projekte. Opredeljenje nove vlade je da se penzije dodatno povećaju u narednom periodu. - Dalje poboljšanje materijalnog statusa penzionera ostaje cilj i nove vlade - obećala je Cvijanovićeva. Predsednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj kaže da su penzioneri zadovoljni predloženim merama. - Očekujemo redovnu isplatu penzija i povećanje uplate doprinosa za penzijski sistem. Naravno, ako to uslovi dozvole, nadamo se i daljem blagom rastu penzija, jer naši penzioneri imaju najmanja primanja u regionu - kazao je Rakulj. Premijerka je najavila i rasterećenja u privredi i zadržavanje stimulativne poreske politike - najniže poreske stope u domenu direktnog oporezivanja imovine i dohodaka građana i privrednih subjekata. - Ogromni porezi i nameti su uništili privredu. Smanjenje poreza i ukidanje "parafiskalnih nameta", kojih sada u RS ima 112, dovelo bi do smanjenja sive ekonomije, jer bi poslodavci redovnije izmirivali svoje obaveze. Treba nam i novi zakon o radu, jača zaštita domaće proizvodnje, a naša šansa je u poljopriredi i energiji - kaže predsednik Unije udruženja poslodavaca RS Predrag Zgonjanin.
Pročitajte još:Intelektualci i predstavnici DSS, SRS i Dveri potpisali peticiju za očuvanje Republike SrpskeDodik i Kećijang: Privredna saradnja Kine i RS u usponu
Predsednik Udruženja porodica poginulih boraca i nestalih civila RS Nedeljko Mitrović očekuje da Vlada nastavi sa posebnom pažnjom da se bavi problemima boračkih kategorija. - Treba završiti program stambenog zbrinjavanja porodica poginulih i RVI, nastaviti redovnu isplatu boračkih primanja i obezbediti radna mesta za decu poginulih boraca i povećati izdvajanja za civilne žrtve rata - rekao je Mitrović.
Vladanastavlja gradnju auto-puteva u RS. - Uz izgrađeni auto-put Banjaluka-Gradiška, završićemo i gradnju auto-puta Banjaluka-Doboj. Naš cilj ostaje izgradnja mosta na Savi kod Gradiške, ali taj projekat zavisi od Hrvatske. Radićemo na izgradnji auto-puta na Koridoru "Pet ce", koji je jedan od najvažnijih projekata saobraćajne infrastrukture u jugoistočnoj Evropi. Vode se pregovori sa kineskim partnerima za izgradnju auto-puta na deonici Glamočani - Banjaluka - Mrkonjić Grad - Mlinište - navedeno je u ekspozeu. Izvor: Novosti