MOSKVA - Zapad ne krije da je cilj sankcija protiv Rusije da nanese štetu ruskoj privredi i okrene narod protiv vlasti, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
"Javno se kaže da je cilj sankcija da nanesu neprihvatljivu štetu ruskoj privredi, da narod oseti kako loše zizvi pod ovim režimom", rekao je Lavrov u intervjuu za dnevnik Komersant. On je skrenuo pažnju da se "povodi za jačanje tog pritiska biraju veoma prljavo" i podsetio da su u julu sektorske sankcije uvedene "na talasu histerije dignute posle pada malezijskog boinga", preneo je Tas. "Nepošteno je i prljavo koristiti tragediju za postizanje svog geopolitičkog cilja", rekao je Lavrov. On je takođe ukazao da su mnoge evropske zemlje bile veoma uzdržane čak i prema prvom talasu sankcija, dodavši da, međutim, "više ni za koga nije tajna da su upravo Amerikanci n aterali čitavu Evropsku uniju da se potčini njihovim zahtevima, o čemu je otvoreno, bez ustezanja govorio (potpredsednik SAD) DŽozef Bajden kada je pre nekoliko meseci govorio na jednom američkom univerzitetu". Lavrov je istovremeno upozorio da će Rusija preduzeti pravne mere ako partneri budu kršili svoje međunarodne obaveze. "Odlučno ćemo nastojati da se ne krše međunarodne obaveze naših parntera, a oni ih već krše... Ako bude potrebe preduzimaćemo odgovarajuće pravne mere", dodao je on. Lavrov je upozorio i da pokušaji da se deluje zaobilazeći Povelju UN i namećući svoje stavove svima predstavljaju veoma ozbiljnu pretnju za svetski poredak. Osim pretnji poput ebole i Islamske države, "postoji i geopolitička pretnja povezana sa previše olakim odnosom prema međunarodnom pravu, pokušajima da se deluje van principa kolektivne bezbednosti, sadržanih u Povelji UN, u čijem je centru Savet bezbednosti UN i njegovi mehanizmi, tako što se svima nameću svoji jednostrani stavovi po principu: "radiću šta hoću, a oni koji se slažu su dobrodošli, a ko se ne slaže biće podvrgnut različitim merama prinude", zaključio je Lavrov. On se osvrnuo i na opasnost od ekstremista Islamske države, rekavši da su pripadnici te grupacije pronađeni i uhvaćeni u Avganistanu, u neposrednoj blizini granica centralne Azije i Rusije. Lavrov je naglasio da je izuzetno važno sprečiti teroriste da zauzmu nove teritorije, prenosi Tas. "Takođe, važno je eliminisati njihovu dominaciju u Iraku i Siriji", rekao je ruski ministar.
Ukrajini potrebna ustavna reforma Ukrajini je i dalje potrebna otvorena ustavna reforma, koja će obuhvatiti sve regione u zemlji i sve političke snage, rekao je Lavrov. "To se može nazvati federalizacija, decentralizacija ili kako god - engleski jezik ima mnogo sinonima. Američki državni sekretar DŽon Keri mi je rekao da je Ukrajincima potrebna decentralizacija, ili kako se on još izrazio, devolucija, što otprilike znači "transfer ovlašnjenja na niže nivoe", rekao je Lavrov. On je, podsetivši da je ovaj svoj stav iznosio i ranije u razgovoru za kanal "Frans24", rekao da Rusija ne nameće nikakvu konkretnu ideju o Ukrajini. "Nije nas briga za termine. To je kao ona šala iz sovjetske ere. Bitno je da li će kola raditi, a ne reč taksi. A da bi postigli da kola zaista rade, treba da sednu za sto i dogovore se kako će rešiti pitanja jezika, kulture i istorije, kako će regionalni lideri biti birani, kakve će odnose imati s centralnom vladom i na kraju, koje praznike će obeležavati", naglasio je Lavrov. Ruski ministar je takođe izrazio nadu da će nova runda pregovora Kontakt grupe o rešenju oružanog sukoba u Ukrajini doneti rezultate što se tiče povlačenja teškog naoružanja sa linije razdvajanja i razmene zarobljenika po sistemu "svi za sve". "Važna su nam dela a ne reči", naveo je Lavrov. On je istovremeno ukazao na složenost sprovođenja sporazuma iz Minska i dodao da je Rusija spremna da pomogne i učini sve što je u njenoj moći ali da kijevske vlasti i predstavnici snaga na istoku moraju da naprave direktne dogovore. Lavrov je rekao i da je za objavljivanje dopunskih protokola Memoranduma iz Minska i okončanju oružanog sukoba u Ukrajini, ključna saglasnost svih potpisnika. Govoreći o izborima lidera samoproglašenih Donjecke i Luganske narodne republike 2. novembra, on je rekao da su oni održani u skladu sa sporazumima iz Minska i da Kijev treba da počne da razgovara sa predstavnicima izabranih organa samouprave kako bi vaspostavio zajednički ekonomski i politički prostor. Lavrov je napomenuo i da problem ukrajinske državne strukture zahteva sistemski pristup jer će inače problemi ostati a pokušaji "partije rata" da povrati jugoistične regione gurnuće zemlju u još jednu katastrofu. Na pitanje koga smatra predstavnikom "partije rata" a koga "partije mira" u Ukrajini, Lavrov je rekao da su ti pojmovi "pre konvencionalni", ali je dodao da partiju rata čine uglavnom bataljoni koje kontrolišu ukrajinski oligarsi, na primer, Igor Kolomojski. Kako je istakao, najvažnije je da ukrajinski lideri budu potpuno svesni svoje odgovornosti za sudbinu zemlje.
Istragom o padu boinga MH17 prekršene sve norme ICAO Sve norme Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo (ICAO) prekršene su u istrazi o nesreći malezijskog aviona boing MH17, koji se srušio na istoku Ukrajine, rekao je Lavrov. "Danas, kada je tragedija malezijskog boinga zabašurena, a mi smo jedini koji apeluju da se obrati pažnja na činjenicu da je istraga neopravdano razvučena, naši zapadni partneru ćute ili u najboljem slučaju kažu da je za nju potrebno još oko godinu dana", rekao je Lavrov u intervjuu za moskovski dnevnik "Komersant". "Način na koji je istraga organizovana je posebna priča. Sve norme ICAO-a su prekršene, a u istragu su direktno uključene ukrajinske bezbednosne službe", zaključio je Lavrov, prebosi Tas. Malezijski putnički avion srušio se iznad istoka Ukrajine 17. jula, kada je poginulo svih 298 putnika i članova posade.
Pročitajte još:GLOBAL RESEARCH: Malezijski Boing oboren avionskim topom ili mitraljezomŠOJGU: Naš centar za upravljanje odbranom u po nečemu je 20 puta moćniji od Pentagona
Izvor: Tanjug