U završnoj fazi Drugog svetskog rata, kada je Hitlerova demoralisana vojska bežala iz Francuske pred saveznicima i francuskim Pokretom otpora, tri viša nemačka oficira su prebegla.
Informacije koje su oni dali britanskim obaveštajcima su smatrane toliko poverljivim da su 1945. godine zaključane i nisu trebale da ugledaju svetlo sve do 2021. godine. Međutim dokumentarac sa Bi-Bi-Si je imao ranije uvid u ovaj tajni fajl. Otkriveno je kako je na hiljade indijskih vojnika koji su se pridružili Britancima u borbi protiv fašizma promenilo svoju lojalnost britanskom kralju za lojalnost Adolfu Hitleru, neverovatnom pričom o lojalnosti, očaju i izdaji koje su pretile da ugroze britansku vlast u Indiji, poznate kao “Raj”. Priča koju su nemački oficiri ispričali njihovim istražiteljima počinje u Berlinu 3. aprila 1941. godine. Ovo je bio dan kada je levo krilo indijskog revolucionarnog lidera Subasa Čandra Bose, stiglo u nemačku prestonicu. Šest meseci kasnije, uz pomoć nemačkog ministra spoljnih poslova, on je uspostavio “Centar za slobodnu Indiju”, odakle je štampao i delio flajere, pisao govore i organizovao njihovo emitovanje kako bi pribavio podršku njegovom cilju. Do kraja 1941. godine Hitlerov režim zvanično je odobrio njegovu vladu u egzilu “Slobodna Indija” i čak se složio da pomaže Boseu da prikupi vojsku kako bi se borio za njegov cilj koja se zvala Legija slobodne Azije. Bose se nadao da će prikupiti snage od oko 100.000 vojnika koji bi naoružanii opremljeni od strane Nemaca uspeli da proteraju Britance iz Indije. U avgustu 1942. godine Boseova regrutacija je uzela puni mah. Masovne ceremonije su održevane uz prisustvo širokih narodnih masa. Jednom prilikom neko je od prisutnih izjavio da se kune kako će poštovati zavet i kako će se poštovati pomoć nemačkog vođe Adolfa Hitlera. 3.000 indijskih zatvorenika bilo je regrutovano u Legiju slobodne Evrope. Ali umesto da bude zadovoljan, Bose je bio zabrinut. Levo krilo se divilo Rusiji i bilo je očajno kada je Hitler krenuo na sovjete. Stvari su se pogoršale nakon napada na Staljingrad kada se nemačka vojska povlačila i nije bila u poziciji da ponudi Indijcima pomoć kako bi proterali Britance. Kada je indijski revolucionar sreo Hitlera 1942. njegove sumnje su bile potvrđene i on je bio ubeđen da vođa nacista hoće da iskoristi njegove vojnike u propagandne pobede, a ne vojne. Tako je u februaru 1943. Bose okrenuo leđa svojim legionarima i tajno pobegao u Japan. Tamo je uz pomoć Japanaca uspeo da skupi vojsku od 60.000 vojnika i da krene u marš na Indiju.
Pročitajte još:Otkriveni tuneli u kojima je Hitler realizovao plan koji bi preokrenuo rat
Na kraju umesto da oteraju Britance iz Indije, legija je odvedena u Francusku, a onda u Nemačku. Godinu dana kasnije odvedeni su nazad u Indiju gde su odslužili kratku zatvorsku kaznu. Ali kada su Britanci izveli pred sud trojicu njihovih oficira u blizini Delhija bilo je pobuna u vojsci i protesta na ulicama, piše Bi-Bi-Si. Britanci su bili svesni da se na indijsku vojsku više ne mogu osloniti , pogotovo da Raj više nije ono što je bio i da će uslediti nezavisnost do koje je ubrzo i došlo. Bose nije dočekao da vidi dan za koji se toliko borio jer je umro 1945. godine. Od tada malo se moglo čuti o poručniku Barvant Singu I njegovim legionarima. Od kraja rata bilo je zabranjeno da se njegova priča emituje i njegova saga bila je zaključana u arhivi sve do sada. Izvor: Srbijadanas.com