- Obratite pažnju kako zapadne zemlje reformišu svoje zakone da bi, kako kažu, dobile pravo da konfiskuju zamrznutu imovinu drugih država. Svaka nepoželjna država može biti opljačkana, kao što se već desilo sa imovinom Jugoslavije, Libije, Venecuele, Sirije i drugih zemalja koja je bila zamrznuta u zapadnim bankama - rekao je on.
Venediktov je naveo i da zapadni emisari, koristeći mito i prijetnje, pokušavaju da spriječe širenje BRIKS-a.
Međutim, svi pokušaji zapadnih zemalja da diskredituju multipolarni model međunarodne saradnje očigledno ne donosi rezultate, istakao je on.
Nakon početka specijalne vojne operacije Rusije u Ukrajini Evropska unija i zemlje G7 zamrzle su gotovo polovinu ruskih deviznih rezervi u vrijednosti od oko 300 milijardi evra.
Oko 200 milijardi evra nalazi se u EU, uglavnom na računima belgijskog Euroklira, jednog od najvećih u svijetu računovodstven-klirinških sistema.
Lideri EU su oktobra prošle godine naložili su Evropskoj komisiji da pripremi predloge za korišćenje zamrznute ruske imovine za finansiranje obnove Ukrajine, iako EK do sada nije iznela takav predlog.
Pratite Jutjub kanal portala Pravda na kome emisije vodi Igor Marinković https://t.co/zpsfQELH7c
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) May 16, 2023
Kremlj je saopštio da bi donošenje ovakvih odluka bilo još jedan korak u kršenju svih pravila i normi međunarodnog prava.
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen obećala je ranije da će predstaviti legalan način korišćenja ove imovine u korist Ukrajine. Ali njena izjava izazvala je zabrinutost među zvaničnicima bloka i diplomatama, uključenih u višemesečne rasprave o ovoj ideji.
O bejrutskom modelu za rešenje krize u Gazi pročitajte OVDE.
Izvor: sputnikportal.rs