BEOGRAD - Anketni odbor Skupštine Srbije utvrdio je da je bilo zloupotrebe i nenamenskog trošenja budžetskog novca na Kosovu i Metohiju u periodu od 2000. do 2012. godine, rekao je predsednik tog tela Momir Stojanović, koji veruje da će nadležni pravosudni organi imati dosta materijala da se pozabave uočenim nepravilnostima.
Sednica Anketnog odbora, na kome će se razmatrati taj izveštaj sa predlogom mera, zakazana je za ponedeljak, 14. aprila, a Stojanović za Tanjug uoči sednice kaže da očekuje da će izveštaj biti prihvaćen i da bi on nakon toga trebalo da se nađe i pred poslanicima Skupštine Srbije. Nenamensko trošenje novca utvrđeno je, kako je rekao, u skoro svim oblastima - zdravstvu, obrazovanju, izgradnji infrastrukturnih objekata, pa su tako neki objekti ostali nedovršeni ili nisu uopšte izgrađeni iako je novac potrosen. "Bilo je zloupotreba u oblasti obrazovanja, zdravstva, ali i izrade infrastrukturnih objekata u pogledu zakona o javnim nabavkama, negde je precenjena vrednost objekata, neki su nedovršeni, a neki uopšte ne postoje na terenu, a potrošena su sredstva. Bilo je zloupotreba i u drugim oblastima, oko izgradnje objekata za održiv opstanak i povratak interno raseljenih", rekao je Stojanović. Kako je objasnio, budući da je Anketni odbor imao rok od samo 120 dana da ispita sve zloupotrebe akcenat je bio na proveri projekata i stavki za koje je potrošeno najviše novca i proveri predstavki građana koje su godinama unazad stizale u Skupštinu Srbije.
"Išli smo tim tragom i sačinili jedan koristan izveštaj za nadležna ministarstva i verujem da će biti prostora da on bude prosleđen vladi i da će nadležni pravosudni organi imati dosta materijala da se pozabave uočenim zloupotrebama u trošenju budžetskih sredstava", ukazao je Stojanović.
Takođe, u izveštaju se, dodao je, predlaže da republički parlament da rok vladi da za godinu dana nadležni ispitaju i istraže zloupotrebe i obaveste o tome skupštinu. Sednica je zakazana za 12 sati, a na nju su pozvani svi članovi Anketnog odbora, a ukolio izveštaj bude usvojen, biće prosleđen predsedniku Skupštine nakon čega bi trebalo da se nađe pred poslanicima. Anketni odbor formiran je u maju 2013. godine, a imao je rok od 120 dana za prikupljanje podataka i pisanje izveštaja, na čemu je radilo 14 poslanika vladajućih i opozicionih stranaka.
Zadatak tog tela bio je da sagleda stanje u oblasti trošenja sredstava budžeta Srbije na teritoriji Kosova i Metohije, da utvrdi nacin trošenja tih sredstava, da li su ona namenski trošena i da li su svima bila pod jednakim uslovima dostupna, uz poseban osvrt na podzakonske akte i kriterijume za raspodelu tih sredstava u oblasti zdravstva, obrazovanja, socijalne politike, kulture, infrastructure, lokalne samouprave, telekomunikacija…
Takođe, među zadacima odbora bilo je i utvrđivanje da li su sredstva budžeta za izgradnju saobraćajne, komunalne, poslovne i stambene infrastrukture upotrebljena prema utvrđenim planovima, način vršenja kontrole nad protokom robe na teritoriju Kosova, da li je postupak javnih nabavki i izvodenja radova sprovoden u skladu sa zakonom i drugim propisima… Anketni odbor trebalo je da utvrdi i da li je državna imovina koju su koristila preduzeća u toj pokrajini otuđivana. Izvor: Tanjug