BEOGRAD - Politički analitičari Predrag Simić i Vuk Stanković se slažu da je izvesno donošenje nove skupštinske rezolucije o Kosovu i Metohiji, a po svemu sudeći, ukrajinska kriza dodatno utiče na potrebu ovakvog poteza Srbije.
Simić je u izjavi Tanjugu rekao da je prošlo dosta vremena od prethodne Rezolucije o Kosovu, a da se u međuvremenu dosta toga promenilo i na Kosovu i Metohiji i u okruženju, poput potpisivanja Briselskog sporazuma, 20-ak rundi susreta između Beograda i Prištine...
"Dosta toga je i implementirano i realnost je dosta promenjena. Prema tome, čini mi se da bi ovo bio dobar trenutak da sa rezolucijom ili bez nje, budući parlament razmotri do sada ostvareni napredak i da ocenu", rekao je Simić. On smatra da bi nova rezolucija imala funkciju nekakvog pregovaračkog okvira ili mandata za dalje vođenje pregovora sa Prištinom, pogotovo u uslovima kada se pojavljuju problemi poput najave Prištine da bi mogla da formira oružane snage što ne predviđaju ni Briselski sporazum ni Rezolucija 12 44 SB UN. Prema njegovim rečima, sve su to razlozi koji navode da bi skupštinska rasprava, sa ili bez usvajanja rezolucije u parlamentu, svakako bila važna. Komentarišući izjavu predsednika Srbije Tomislava Nikolića da je u svetu bilo raznih dešavanja koja bi mogla da poljuljaju samouverenost Prištine, a da Beograd navedu da razmišlja o konačnom rešenju, Simić je rekao da ima dosta realnosti, ali da je možda najvažnije ono što se desilo na Krimu.
On je naveo da se u deklaraciji o nezavisnosti Krima i Sevastapolja poziva na kosovski presedan i na savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o Kosovu iz 2010. godine.
"To su neke stvari koje, u ovom trenutku, i nas involviraju u ono što se dešava u Ukrajini i na Krimu indirektno, ali sa određenim reprekusijama. U kom pravcu, pozitivnom ili negativnom, to može uticati na stanje na Kosovu i Metohiji, je nešto o čemu treba pažljivo odvagati argumente za i protiv", rekao je Simić. U ovom trenutku je, dodao je, teško procenjivati koje je to konačno rešenje koje bi Srbija mogla da ponudi, a ono bi moglo da bude samo ishod političke debate. "Ali kakvo god to rešenje bilo, verovatno je da bi rasprava u skupštini o Kosovu i eventualno usvajanje jedne rezolucije, moglo biti i najava promena u Ustavu za koje sad postoji parlamentarna većina", rekao je Simić. O samom sadržaju eventualne rezolucije je, kako smatra, prerano govoriti, jer treba videti da li će se parlament obratiti predsedniku i zatražiti nacrt rezolucije, a upitan da li očekuje da se to dogodi, Simić je rekao da se Nikolić praktično ponudio parlamentu i time pokrenuo političku inicijativu u okviru svojih ustavnih ovlašaćenja. "Da li će to parlament učiniti, zavisi pre svega od vladajuće političke stranke u skupštini, a dok se parlament ne formira, teško bi bilo prognozirati, ali mislim da je to vrlo verovatno", zaključio je Simić. Politički analitičar Dejan Vuk Stanković očekuje da će biti pokrenuta rasprava na temu nove rezolucije o Kosovu, koju je predsednik Srbije Tomislav Nikolić pomenuo juče, ocenivši da će ona biti u duhu i slovu Briselskog sporazuma, ali i da će se njome konstatovati da u Srbiji postoji politička volja da se rešavanje kosovskog pitanja stavi u širi okvir evropskih integracija. On je u izjavi Tanjugu ukazao da nije nemoguće, s obzirom na složenost pitanja kakvo je Kosovo, da bude usvojena nova rezolucija, koja će, veruje, verifikovati dosadašnju orijentaciju države Srbije, to jest rešavanje u duhu i slovu Briselskog sporazuma. Vuk Stanković je izrazio uverenje da će ta rezolucija dobiti podršku u parlamentu. "Da li će se u rezoluciji pojaviti neki novi momenti vezani za pregovarački proces, ostaje otvoreno pitanje i zavisi od procene Srpske napredne stranke, od stava evropskih zvaničnika i opšte društvene klime. Nije isključeno da se u nekoj neodređenoj formi pojavi novi momenant koji bi se ticao regulisanja odnosa Beograda i Prištine", kazao je on. Ukazujući da planirana izmena izbornog zakona na Kosovu već ugrožava pregovarački proces, Vuk Stanković pretpostavlja da će to pitanje biti predmet jako teških i delikatnih razgovora koji slede u narednim danima i nedeljama.
"Bilo bi jako neozbiljno sa stanovišta kosovskih vlasti da uskrate pravo Srbima na političku reprezentativnost, s obzirom da je Srbija redefinisala svoju politiku prema Kosovu potpisujući Briselski sporazum i učestvujući aktivno u doiplomatskom rešenju kosovskog problema", smatra Vuk Stanković i dodaje bi bilo pogrešno da Albanci propuste priliku za sporazum.
Konstatujući da Albanci više dobijaju nego što dobija Srbija Briselskim sporazumom, ali i da Srbija ne može da bude neko ko će biti rezervisan isključuvo za gubitke, on napominje da se moraju stvoriti institucionalne političke pretpostavke da Srri ostvare svoj politički subjektivitet na Kosovu, da zaštite svoje legitimne, nacionalne, ekonomske i druge interese koje svaki narod ima. Situacija na Krimu, kako kaže, u tomsmislu i kako god da se Srbija postavi prema njoj, ne može dramatično da promeni situaciju na Kosovu, odnosno buduće rešenje na Kosovu, uveren je Vuk Stanković, uz napomenu da će se o Krimu tek raspravljati, a proces rešavanja kosovskog pitanja je u poodmakloj fazi, te je i drugačije faktičko stanje. "To je u osnovi zona uticaja Rusije, a ne zapadnih sila. Jako je teško praviti analogiju između situacije na Kosovu i Krimu. Čini mi se da je jasno da će kosovsko pitanje biti rešeno u kontekstu briselskog sporazuma i dogovora Beograda i Prištine, koji treba da omogući evropske integracije i jednog i drugog političkog entiteta, dok je priča o Krimu na ozbiljan način otvorena i tu različiti ishodi mogu figurirati", zaključio je Vuk Stanković.
Predsednik Nikolić je juče, nakon najnovije runde dijaloga u Briselu, najavio mogućnost usvajanja nove rezolucije o Kosovu i Metohiji u Skupštini Srbije.
On je dodao da će nova vlada, imajući u vidu osetljivost pitanja o kojima se razgovara u Briselu, morati da izađe sa strategijom kako da nastavi dalje, a o tome će morati da se izjasni i novi saziv skupštine. "Od postizanja Briselskog sporazuma dogodilo se više stvari koje su bile nepredviđene - prelazak na oružane snage Kosova, o čemu nije bilo naznaka da bi trebalo da se razgovara, a zatim i u svetu je bilo raznih dešavanja koja bi mogla da poljuljaju samouverenost Prištine, a Beograd da navedu da razmišlja o tome može li da ponudi konačno rešenje za Kosovo, a koje bi bilo u skladu sa Ustavom, međunarodnim pravom i realnošću", rekao je Nikolić. Izvor: Tanjug