BEOGRAD - Privrednici traže od nove vlade hitnu reformu javnog sektora, jer glomazna i skupa birokratija guši njihovo poslovanje, izjavio je Tanjugu direktor Unije poslodavaca Srbije, Dragoljub Rajić.
To je, prema anketi malih, srednjih i velikih preduzeća prvi prioritet za novu vladu iz "ugla privrede". "Privrednici smatraju da ono što država može da uradi za njih jeste da konačno počne da smanjuje administraciju i birokratiju, koja je tolika da guši poslovanje a posebno u poslednjih četri-pet godina, jer oduzima mnogo vremena i košta privredu", rekao je on. Privrednici, prema njegovim rečima, smatraju da mora potpuno da se reformiše oporezivanje zarada i to tako da one koje su do nivoa prosečne zarade ne treba da imaju više od 40 odsto opterećenja porezima i doprinosima. "A minimalna zarada, kao u drugim evropskim zemljama, treba potpuno da bude oslobođena poreza i doprinosa. Takođe, minimalna zarada zakonom treba da se ograniči da može da se isplaćuje samo godinu dana, i to u slučajevima kada firma ima finansijske probleme odnosno smanjene prihode", kaže Rajić. On smatra da minimalna zarada ne treba da postane praksa, već da se tretira kao vanredna okolnost kada firma treba da preživi. Na trećem mestu je ozbiljna organizovana borba protiv sive ekonomije. "Država treba da smanji poreze i doprinose na zarade a firmama koje su početnici u poslovanju u prvih godinu-dve da smanji opterećenja, na primer, da ih oslobodi plaćanja nekih doprinosa", rekao je direktor UPS - a. Rajić je mišljenja da država za to ima interes, jer će na taj način one koji su poslovali u sivoj ekonomiji uvesti u legalne tokove, a onima koji su do sada bili na birou omogućiti da započnu posao i tako steći nove poreske obveznike.
"Zajedno sa stimulativnim merama treba pooštriti i kazne i uvesti da svaki pojedinac koji je uhvaćen da ilegalno trguje odgovara svom svojom imovinom", naveo je Rajić, i dodao da su te kazne veoma oštre u drugim evropskim zemljama.
Privrednici traže i promenu penzionog i zdravstvenog sistema. Prema rečima Rajića, stav privrednika je da je zdravstveni sistem preskup a usluga nekvalitetna, i da treba izjednačiti privatno i državno zdravstvo, jer bi tako jedan deo zdravstvenih radnika prešao u privatni sektor i građani bi imali bolju uslugu. Država, takođe, treba da uvede minimalnu garantovanu penziju za sve koji ispune određene uslove, a da se starim korisnicima, odnosno onima koji su ostvarili penziju po starim uslovima, garantuju određena prava i da se napravi odgovarajući prelaz, kazao je on. Izvor: Tanjug