FRANCUSKA - U trenutku kada pojedini pozivaju na oružanu intervenciju Zapada u Siriji, francuski list "Figaro" (Le Figaro) podseća na "kobne efekte koje je po Srbe imalo pribegavanje Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije albanskoj gerili u Jugoslaviji".
Uz podsećanje da su SAD i EU u martu 1999. godine otpočele bombardovanje Jugoslavije da bi sprečile "genocid" na Kosovu, "Figaro" navodi da je NATO u borbi protiv jugoslovenske vojske, pri tom delujući bez rezolucije UN, pozvao u pomoć lokalnu albansku gerilu - Oslobodilačku vojsku Kosova (OVK). "OVK, koju je do 1998. godine američki Stejt department svrstavao u kategoriju `terorističke organizacije` i koja se finansirala uglavnom putem trgovine drogom, odjednom je postala saveznica", piše autor teksta, uz opasku da su u Vašingtonu tada cinično govorili da cilj opravdava sredstva. "Na kraju krajeva, u neko drugo vreme i na nekom drugom mestu, Amerika bi možda sklopila pakt i sa Bin Ladenom ne bi li se izborila sa ruskim čudovištem...", konstatuje autor članka. U tekstu se navodi da su, posle tromesečnog rata 1999, kada su prebrojavane žrtve, neki šapatom priznali da su razmere srpske represije na Kosovu "malo preuveličane", ali su potom prešli na druge stvari.
"Oteto od Srbije, iako obiluje manastirima koji su svedočili rađanju srpske nacije i identiteta, Kosovo je stavljeno pod upravu NATO, a 2008. je jednostrano proglasilo nezavisnost, na šta je Zapad gromoglasno aplaudirao, a šest godina kasnije urla kada je Krim upotrebio istu metodu da bi se ponovo pripojio Rusiji", piše francuski list.
I sada se neki zapadni zvaničnici pitaju da li bi trebalo slediti taj primer kako bi se okončao stravičan građanski rat u Siriji. "Zar `lokalni Milošević`, (sirijski predsednik) Bašar al-Asad, nije gori od `balkanskog krvnika`? Zar ne bi trebalo snabdeti oružjem i savetima te neustrašive `borce za slobodu` koji pokušavaju da ga svrgnu, zatvarajući oči pred njihovim metodama i zločinima? Zar ne bi i sada trebalo intervenisati oslanjajući se na antivladine lokalne milicije", pita se autor teksta. Na kraju krajeva, konstatuje on, to je učinjeno na Kosovu pre 15 godina sa pokretom koji je bio odgovoran za otmice, trgovinu organima i pogubljenja. "A da li se za sve to tada nije znalo? Znalo se, ali oni koji su o tome pisali ili govorili smatrani su izmanipulisanim ili finansiranim od strane Beograda", objašnjava autor teksta. I sada jedan od bivših lidera te iste OVK, Hašim Tači, mirno sedi već šest godina u fotelji kosovskog premijera, a jedan od njegovih prethodnika, Ramuš Haradinaj, koga je Haški tribunal osudio za ratne zločine, danas živi slobodno u svom rodnom kraju, konstatuje "Figaro". Postavljajući pitanje da li je Kosovo 2014. godine zaista zemlja koja opravdava oružanu intervenciju Zapada pre 15 godina, francuski list ocenjuje da je to najsiromašnija evropska zemlja, "mafijaška država" koju su engleski borci protiv narkotika nazvali "heroinskom republikom", iz koje, prema podacima britanskih službi, potiče 70 odsto glavešina na tržištu seksa samo u Londonu.
Droga koja se iz Avganistana upućuje ka zapadnoj Evropi i dalje se prosleđuje dolinom Drenice, trgovina kradenim automobilima i ljudima na Kosovu cveta, da i ne govorimo o slobodi kretanja i veroisposvesti, koje se ne poštuju, zaključuje se u tekstu.
Kao primer, "Figaro" navodi da je prošle nedelje, na Veliki petak, grupa od 150 pravoslavnih Srba tražila od međunarodnih bezbednosnih snaga baziranih na Kosovu da ih prate do Đakovice, odakle su proterani 1999, kako bi tamo proslavili Uskrs. EULEKS i KFOR su odbili njihov zahtev, tvrdeći da ne mogu da im garantuju bezbednost, piše pariski dnevnik, uz podsećanje da je u Đakovici pre 15 godina živelo 12.000 Srba među 100.000 stanovnika, a danas samo - četiri stare monahinje. Izvor: Tanjug