Najnovije

Kome smeta ruski gas?

BRISEL - Okupljeni u Rimu ministri za energetiku velike sedmorke — Velike Britanije, Nemačke, Italije, Kanade, SAD, Francuske i Japana ponovo su pozvali da se smanji zavisnost od ruskog gasa. Iza toga se krije težnja SAD da nameću evropljanima sopstveni skup gas iz škriljaca. <div
(foto: Vostok)

(foto: Vostok)

U krajnje nedefinisanom rimskom komunikeu se podvlači da su ministri krajnje zabrinuti posledicama događaja u Ukrajini po energetsku bezbednost. Ipak same protivrečnosti unutar G7 nikuda nisu nestale. Nemčka, Italija i Velika Britanija i dalje pokušavaju maksimalno da odlože uvođenje energetskih sankcija protiv Rusije, na kojima insistiraju SAD. Između ostalog, domaćica foruma, ministar za ekonomski razvoj Italije Federika Guidi potvrdila je da će njena zemlja nastaviti da pruža podršku izgradnji gasovoda Južni tok.

Evropljane nekoliko faktora primorava da budu oprezni. Pre svega to je već stečeno iskustvo uzajamno korisne saradnje sa Rusijom. Upravo pred aktualni sastanak G7 predsednik uprave Gasproma Aleksej Miler i generalni direktor austrijske kompanije OMV Gerhard Rojs potpisali su Memorandum o namerama realizacije projekta Južni tok na teritoriji Austrije. Reč je o preporodu planova izgradnje austrijskog dela gasovoda Južni tok do konačne tačke u Baumgartenu.

 - Naša saradnja sa Gaspromom koja traje skoro 50 godina dala je svoj doprinos uspehu ovog poduhvata koji će poslužiti daljoj diverzifikaciji maršruta isporuka energenata u Evropu, podvukao je Gerhard Rojs.

Evropske zemlje ne mogu da shvae da realizacija projekta Južni tok ima važnu dimenziju za današnju ”kriznu” Evropu. Samo u Bugarskoj, Srbiji, Mađarskoj, Sloveniji i Hrvatskoj izgradnja i eksploatacija gasovoda će omogućiti da se otvori oko 8,5 hiljada novih radnih mesta.

U nastaloj situaciji postavlja se pitanje: a postoji li izlaz iz aktualnog ćorsokaka koji bi odgovarao svim stranama? Direktor za energetski pravac, rukovodilac Energetskog departmana ruskog Instituta za energetiku i finansije, Aleksej Gromov, u razgovoru za Glas Rusije ukazao je u vezi sa tim na mogućnost da projekat Južni tok dobije poseban status:

Odgovarajuća varijanta predviša da gasovod Južni tok dobije status transgraničnog infrastrukturnog projekta. Za slične projekte EU ne važi pravilo Trećeg energetskog paketa zbog osobenosti takozvane Treće gasne direktive EU. Dati dokument direktno predviđa da projekti koji imaju status transgraničnih potpadaju pod poseban režim.

Upravo takvog razvoja događaja, po svemu sudeći, plaše se SAD. Jer isporuke ruskih energenata u Evropu izbijaju tle pod nogama američkim projektima vezanim za isporuke skupljeg gasa iz škriljaca. Jedina mogućnost za SAD da ga proguraju na evropsko tržište jeste izolacija Rusije, kao i provociranje nestabilnosti u regionu Kaspijskog mora.

U međuvremenu Evropska komisija pogoršala je prognozu rasta nacionalnog bruto proizvoda zone evra za 2015. godinu do 1,7% u odnosu na prethodnih 1,8%.

Izvor: Glas Rusije

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA