Najnovije

Kameron, Devenport, Denio: Srbija da podrži stav EU o Ukrajini!

BEOGRAD - Iako je visoka predstavnica EU Ketrin Ešton nedavno poručila da Brisel neće tražiti od Srbije da se opredeljuje između Unije i Rusije, današnje izjave britanskog premijera Dejvida Kamerona, šefa Delegacije EU Majkla Devenporta i ambasadora francuske fransoa Gzavije Denioa sugerišu da se očekuje da Beograd očiglednije podrži EU u stavu prema ukrajinskoj krizi.
Foto: Vikipedija

Foto: Vikipedija

Za Srbiju je "važno da se uskladi sa širom spoljnom politikom EU", ocenio je predsednik Vlade Velike Britanije Dejvid Kameron, u čestitci premijeru Srbije Aleksandru Vučiću povodom preuzimanja dužnosti.
"Postupci Rusije u Ukrajini predstavljaju izazov za međunarodno pravo, i pretnju po evropsku stabilnost. Nadam se da će se Srbija uskoro pridružiti EU i osuditi nezakonite postupke Rusije", naveo je Kameron.
I Devenport poručuje da Brisel želi da svi evropski partneri, uključujući Srbiju, podrže jedinstven stav Unije po pitanju ukrajinske krize. "Krizna situacija oko Ukrajine je veoma zabrinjavajuća. Napori EU i visoke predstavnice (za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin) Ešton pre svega su usmereni ka mirnom rešenju ove krize", rekao je Devenport na konferenciji za novinare u rezidenciji ambasadora francuske povodom Dana Evrope. Devenport je podsetio da EU ima jedinstven stav po tom pitanju, naveden u zaključcima Evropskog saveta. Savet EU je najoštrije osudio kršenje ukrajinskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta od strane ruskih oružanih snaga i pozvao Rusiju da hitno povuče oružane snage.
"Želimo da zemlje kao što je Srbija podrže naš jedinstven stav što se tiče teritorijalnog intergriteta Ukrajine i suvereniteta te države. Želimo, takođe, da svi naši partneri podrže naše napore", usmerene ka pronalaženju mirnog rešenja za ovaj problem, poručio je ambasador EU.
I francuski ambasador je, povodom ukrajinske krize, danas rekao da će od političkih odluka Srbije zavisiti brzina njenog napretka ka članstvu u EU. "Na Srbiji je da učini ono što treba da učini kako bi pristupila EU. Od izbora srpske vlade zavisiće tempo procesa pristupanja", rekao je Denio Tanjugu posle predavanja održanog u u francuskoj rezidenciji koja je povodom Dana Evrope otvorila vrata građanima. Na pitanje studenata da li će Brisel vršiti pritiske na Srbiju zbog ukrajinske krize Denio je primetio da stav Srbije nije neutralan pošto su i premijer i ministar spoljnih poslova izjavili da Srbija podržava teritorijalni integritet Ukrajine.
"Po tom pitanju Srbija, na sreću, ima isti stav kao EU", rekao je on.
Bivši ambasador Srbije u Ukrajini Dušan Lazić ocenio je juče da je Srbija, tokom ukrajinske krize, pogodila u metu neutralnim pristupom, ali da je sigurno da će biti pod pritiskom i Zapada i Rusije da se opredeli, ako se konfrontacija velikih nastavi.
"Vrlo je indikativno da su, javno, i Zapad i Rusija pozitivno ocenili naše ponašanje. Međutim, ubeđen sam da njihove interne analize pokazuju drugačije zaključke, ali za ovu fazu za nas je bitno da su to javno rekli", ocenio je diplomata.
Na pitanje kako da se opredelimo, kao zemlja koja želi da bude članica EU, a energetski je potpuno vezana za Rusiju, on je upozorio da, u traženju "nekog izlaza, u centru pažnje mora da bude interes naše države". "Nastavljamo svoju unutrašnju i spoljnu politiku uz prioritet da postanemo članica EU, istovremeno želimo najbolje moguće odnose i saradnju sa Rusijom", rekao je Lazić. I evropski komesar za proširenje Štefan file rekao je pre nekoliko dana, boraveći u Beogradu, da EU poštuje stav Srbije kao suverene zemlje. Vučić je tada zahvalio fileu što je korektno izneo stavove Unije po tom pitanju i naglasio: "Mi podražavamo teritorijalni integritet svake zemlje članice UN, razume se i Ukrajine, ali iz mnogo razloga istrorijskih, tradicionalnih i svih drugih... I ako hoćete, molio sam da Srbija sačuva svoj nešto drugačiji stav u odnosu na ostale zemlje i da ne uvodi sankcije Rusiji i verovatno sam ja bio težak, kao što umem da budem i u toj temi, i zato sam se izvinio i fileu i svim gostima". Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Šta je to malincizam

Zašto Srbi žele u EU? Oni će vam reći da veruju da će tako bolje da žive, jer će se naći u ...

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA