BEOGRAD - Gradonačelnik severne Kosovske Mitrovice Goran Rakić, objašnjavajući akciju uklanjanja barikade na mostu na Ibru, rekao je da je svestan činjenice da je ta aktivnost uznemirujuća i neočekivana za veliku većinu građana tog grada, zbog čega je, kako je naveo, doneo odluku da se na lokaciji uz sam most izgradi Park mira.
Odluka je doneta, kako je rekao, nakon dugih konsultacija i u stalnoj koordinaciji s državnim vrhom Srbije. Rakić je na most, gde su bile stacionirane snage kosovske policije, pripadici Kfora i italijanski karabinjeri, stigao nešto posle 13 časova s direktorom Kancelarije za KiM Markom Đurićem i gradonačelnicima i predsednicima privremenih organa sa severa Kosova. S južne i severne strane mosta bio je okupljen izvestan broj građana, a sa severne strane mosta, prilikom dolaska gradonačelnika, mogli su se čuti povici nezadovoljstva upućeni direktoru Kancelarije Marku Đuriću, koji je, zamoljen da se obrati novinarima, rekao kratko da je u Mitrovici kao gost gradonačelnika. Novinarima se obratio gradonačelnik, koji je izrazio nadu da će albanska strana, ali i međunarodna zajednica znati na pravi način da sagledaju i vrednuju značaj odluke srpske strane, koja je time "pružila ruku komšijama Albancima". Prema njegovim rečima, mostovi se svuda u svetu grade kako bi povezivali ljude, ali most na Ibru je, nažalost, postao simbol razdvajanja i nemogućnosti normalnog i mirnog suživota između pripadnika srpskog i albanskog naroda. "Ne razlikuje se ovaj naš most ni po čemu od sličnih mostova koji postoje u velikom broju gradova širom Evrope, ali se okolnosti u kojima je izgubio svrhu svog postojanja, postavši linija razdvajanja među ljudima, veoma razlikuju u odnosu na okolnosti u kojima na početku 21. veka žive građani slobodnih i demokratski uređenih evropskih država", ocenio je gradonačelnik severne Kosovske Mitrovice. On je istakao da Srbi na Kosovu i Metohiji, kao građani države koja danas pregovara o punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, ne prihvataju da i dalje žive u strahu već da žele da žive kao sav normalan svet.
"U simboličkom smislu, uklanjanje ove barikade i izgradnja Parka mira na njenom mestu je poruka celom svetu da Srbi sa ovih prostora odbijaju da žive u strahu, da se ne plaše nikoga, jer nikome zlo ne žele i ne čine", zaključio je Rakić.
Na glavnom ibarskom mostu zatim su, na mestu gde je bila barikada, postavljene betonske žardinjere sa zelenilom, čime je most osposobljen za prelazak pešaka, ali ne i za saobraćaj. Građani su barikadu na severnoj strani glavnog ibarskog mosta uklonili tokom prethodne noći i u ranim jutarnjim satima i to uz pomoć kamiona i teške mehanizacije, a akcija je protekla bez incidenata. Izvor: Tanjug